5 věcí, které bychom se od koček měli naučit

Kočky jsou ,,profláklé“ svojí nezávislou a povahou a přímočarým jednáním. I když kvůli tomu občas jejich majitelé šílí, na kouzlu to kočkám neubírá. Spíš naopak. A právě proto se od nich máme co učit. Koukejte…

Umění říkat ne

Bolí vás hlava, jste přepracovaní a přesto ze slušnosti kývnete na další práci? Plýtváte svými silami i na činnosti, které vám osobně nic neříkají, ale přesto slíbíte, že se jich ujmete, protože se chcete zavděčit? Občas to dělá každý z nás. Někdo velmi často. Problém je v tom, že pokud se sami nezasadíte o vlastní štěstí a spokojenost, pak kdo? Kočka je schopna ,,zatnout zuby“ a překonat náročné období a udělat vše co je potřeba, ovšem nepřetrhne se pro ostatní, neplýtvá cennými silami na činnosti, které jí nic neříkají a nepřinášejí. Kočka proto dělá jen to, co považuje za důležité. Může to znít sobecky, nicméně pro ni je to přirozené a žádný zlý úmysl v tom není. I my, poněkud odlišní tvorové s komplikovanou sociální strukturou se tímto životním postojem můžeme inspirovat. Kočky jsou  kouzelné společnice nejen díky svému stoickému klidu, ale i díky umění ,,říkat“ ne. Je totiž nesmírně uvolňující být s někým, kdo dělá vždy a vše jen proto, že chce, nemyslíte? Dopřejte proto sobě i okolí více upřímnosti. Vám to přinese čistší hlavu a více odpočinku, a v očích ostatních stoupnete na ceně. Nebo alespoň uvidíte, že pokud si jasně vymezíte hranice, nic strašného se nestane.

Odpočinek dotažený k dokonalosti

Na pohledu na odpočívající kočku je cosi posvátného a uklidňujícího. Možná je to vědomím, že si kočka tento okamžik stoprocentně vychutnává. Netíží ji černé myšlenky, nepřemýšlí nad tím, co je třeba udělat – prostě odpočívá. Můžeme namítnout, že nemá tolik starostí. Ovšem i kočky v přírodě, kde jistě o starosti nemají nouzi, vydatně a s chutí odpočívají. Vědí totiž, že bez adekvátního odpočinku, který šetří i obnovuje energii, nebudou maximálně výkonné až to bude skutečně potřeba. Dovolte si proto aspoň na chvíli i přes den odpočinout, a nechat na chvíli starosti stranou. Poměrně sympatická je i myšlenka na spánek během dne. Upřímně, kdo z nás se v noci skutečně vyspí tak jak potřebuje? Dovolte si proto menší schrupnutí během dne, nebo si aspoň na chvilku hoďte nohy na stůl a vychutnejte si to. A aspoň v těchto chvilkách neplýtvejte energií a myšlenkami na věci, které stejně nemůžete ihned vyřešit.

Řekněte si o to, co chcete

Paradoxně právě kočky dokonale rozumí pořekadlu ,,Líná huba, holé neštěstí.“. Zná to každý majitel kočky, který si se svým mazlíčkem buduje pozitivní vztah. Pokud kočka považuje něco za důležité a není toho schopna či ochotna dosáhnout sama, jasně a beze studu si řekne o pomoc. Od dosypání granulí, čištění záchodu až po drbání na hlavě. Ví, že můžete odmítnout, a do jisté míry s tím i počítá. Kdo nic nezkusí ale nic nezíská, no ne? Vyzkoušejte to proto také. Říkejte si více o pomoc, o komplimenty či o to drbání na hlavě. Můžete jenom získat!

Péče o sebe sama

Zvířata často věnují péči o tělo mnoho času. Kočka je toho skvělým příkladem. Zdravá srst a skvělý zevnějšek jsou nezbytné nejen pro osobní pohodu, ale jde také o jasný ukazatel zdraví a schopnosti se o sebe postarat. Dbejte proto i vy o svůj zevnějšek a zdraví. Jezte zdravě a s chutí dopřávejte si péči, která vám dělá dobře. Rozmazlujte se. Cítit se dobře je totiž nesmírně důležité, na což někdy zapomínáme – mnoho lidí dojde k přesvědčení, že například v práci jejich dobrý pocit stejně nikdo neocení. Oceníte ho však vy a vaše sebevědomí, což se může projevit také na větším úspěchu v práci. Kočka, která je sebevědomá a cítí se dobře totiž dosahuje úspěchu snadněji. Navíc, o čem jiném by měl být život, než o snaze vychutnat si ho?

Stůjte si za svým

Člověk je tvor schopný skvělé kooperace. Ta by měla přinášet prospěch nejen celé skupině jako celku, ale ideálně i jednotlivým členům. Někdy se však může stát, že jsme manipulováni více než je nutné a příjemné, a často k našemu neprospěchu. Myslete proto více solitérně. Jako kočka, která je vždy zvyklá spoléhat se pouze sama na sebe a myslet nezávisle na ostatních. Pokud vyhodnotí situaci jako nebezpečnou či jídlo jako špatné, nenechá se ani za boha přesvědčit, že je tomu jinak. Snažte se myslet a jednat také tak. Někdy je totiž lepší myslet nezávisle, a nenásledovat rozkazy a rady ostatních, pokud o nich sami nejste přesvědčeni. Naše maminky nás to učily pomocí hlášky ,,…a kdyby ti řekl, abys skočil z okna, skočíš taky?“. Naopak se osobně zasaďte za myšlenky a způsoby, které vám dávají smysl. Nebojte se diskutovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *