Slavné kočky s pohnutými osudy, které mění svět

Kočky ovládly internet. Možná je to součást jejich většího plánu, anebo se tak stalo jen díky tomu, že narozdíl od psů vystupují vždy samy za sebe a pozorovat je je tak mnohem zábavnější. Tak jako tak jsou dnes kočičí celebrity – známé také jako cat-lebrity – oblíbené stejně, ne-li více, než jejich lidští kolegové. Pojďte se seznámit s těmi, pro které byla cesta na vrchol obtížná, ať už kvůli nemoci či složitému mládí, a přesto anebo právě díky tomu jsou schopny pomáhat ostatním.

Cola a Marmalade, nerozlučná dvojka šířící osvětu

Zdroj videa: youtubový kanál Cola and Marmalade

Jejich vtipná videa již viděl snad každý milovník koček. Svým příkladem v nich seznamují svět s typickými kočičími nešvary, včetně trápení jejich oddaného majitele Chrise Poola. Nemalý podíl jejich práce spočívá také v propagaci adopcí koček a kastrací.

Černý Cole je o rok starší než jeho kolega,. Byl adoptován jako 6 týdenní kotě v roce 2012 poté, co byl nalezen extrémně zablešený na rušné křižovatce. Protože jeho původ není znám, nelze usuzovat, jakého je plemene – ale jak řekl Chris, zachráněné kočky jsou to nejlepší plemeno. Je neuvěřitelně chytrý, takže své majitele při hře často přechytračí.

Marmalade je o rok mladší. Přežil jako jediné ze tří koťat, a protože jeho původní majitel hrozil, že se ho nehezky zbaví, Chris ho spolu se svou partnerskou Jess adoptovali. Bohužel byla kocourkovi v roce 2014 diagnostikována rakovina, navíc se zjistilo, že je FIV pozitivní. Naštěstí je to velký rváč a tak na léčbu rakoviny zareagoval skvěle a tak je nemoc nyní na ústupu. A pokud jste mysleli, že je to samička, pak nevěšte hlavu – jeho jméno prý lidi mate velice často.

Jejich web naleznete pod tímto odkazem, a nezapomeňte také navšívit jejich youtubový kanál!

Scarface – bojovník z ulice pomáhá dalším kočkám

Scarface je 10 letý, původně pouliční kocour, který si svou přezdívku vysloužil díky nesčetným bojům s dalšími kočkami na ulicích Singaporu, kvůli kterým je jeho tvář trvale výrazně zjizvená. Paradoxně právě nebezpečný život bylo to, co ho z ulice zachránilo – obyvatelé města si stěžovaly na neskutečný hluk, který kočičí boje doprovázel. Bylo tedy rozhodnuto, že bude odchycen a vykastrován, a také přeléčen. Při potyčkách totiž utržil četná zranění, rány uštědřené jeho protivníky zasahovaly mnohdy až do masa. I přes svůj zdravotní stav se však nedal odchytit jen tak – byl odchycen až na třetí pokus, a ani tak se nechtěl ,,vzdát“ bez boje. Mohlo by se tedy zdát, že se jedná o bezcitného a nebezpečného tvora. Opak je ale pravdou. Je to velice klidná kočka, miluje mazlení (především si však libuje v masáži svých majestátních tváří) a navíc se velmi přátelsky chová k jiným – ovšem pouze mladým – kočkám. Špatně zvládá nově příchozí dospělé samce, jedná se o dědictví jeho minulého životního stylu, v takových případech si své území i přes kastraci značkuje. I přes zvýšený zájem o jeho životní příbeh však kvůli svému vzhledu dlouho nedostal šanci na nový domov. Proto mu nakonec jeho zachránce zajistil azyl v organizaci pomáhající bezprizorním zvířatům, kočkám i psům. Zde našel Scareface své životní poslání – s velkým nasazením se stará o nově příchozí mladé kočky a koťata. Také se mu velmi zalíbilo šikanovat místního psa.

Hlavní poselství jeho životního příběhu tkví ve zdůraznění skutečnosti, že kastrace pouličních (nejen) pouličních koček je nutná a žádocí. Kastrované kočky se méně zapojují do vzájemných bojů a jsou tak ve větším bezpečí a udržují se v lepším zdravotním stavu, navíc se nemohou nekontrolovaně množit. Je také hlavním poslem o významu adopcí, která dává výjimečným kočkám jako je on naleznout milující domov. Je tedy ambasadorem a mluvčím všech pouličních koček.

Grumpy Cat – od pohledu nevrlá číča podporuje útulky

Zdroj fotografie: wikipedia.com

Stačila jediná fotografie, uveřejněná na webu Reddit v roce 2012, aby se stala senzací. Za vše může genetická vada – dysplazie – díky které má tato kočka odlišně formovanou postavu i obličejovou část. Navíc má výrazný ,,podkus“. Díky tomu tato číča působí permanentně nevrle, což nás všechny velmi baví.  Odtud také pochází její přezdívka (pravým jménem se jmenuje Tardar Sauce). Má milou a ,,normální“ kočičí povahu, navíc je velmi mazlivá a hravá. Mezi její koníčky patří schovávání se za záclonami. Pravým jménem se jmenuje Tardar Sauce.

Patří mezi jednu z nejvlivnějších koček na světě – absolvovala například interview pro časopis Forbes, čeká ji vlastní kniha a její životní dráhu provázejí mnohá ocenění. Zahrála si samu sebe ve filmu Lil Bub & Friendz, spolu s dalšími cat-lebritami. Díky svému vlivu a slávě získává mnoho peněz, jejichž podstatná část je věnována přímo útulkům zachraňujícím zvířata. Nicméně, její majitelka, Tabatha Bundesen, zároveň úzkostlivě hlídá její soukromí a klid, aby mohla žít spokojeně jako každá normální kočka.

Vlastní web Grupy Cat naleznete zde.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *