Léčba FIP nyní legálně a díky covidu?

Dobrých zpráv je letos jako šafránu. Tohle je ale jedna z nich.

Tento článek jsem přeložila z anglického originálu Vets Can Now Legally Treat FIP In Cats, Thanks To COVID, a to s cílem informaci zpřístupnit většímu počtu lidí. Neručím za informace v uvedeném článku – nejsem veterinář, jen překládám. Vlastní dodatky a stylistické úpravy slouží k lepšímu pochopení textu.

FIP neboli Infekční peritonitida koček

Kočkaři jí říkají „fipka“ – je to onemocnění tak příšerné a závažné, jako je časté. Způsobují jej kočičí koronaviry (ne ty samé, které stojí za současnou světovou situací!). V největším ohrožení bývají velmi mladé i velmi staré kočky, ale je to individuální. Onemocnění má několik forem, vždy však máte na výběr nechat kočku dlouho trpět a chřadnout, než umře, nebo ji rovnou uspat…

Léčba pouze nelegálně. Až do teď?

Léky na FIP se daly koupit pouze na černém trhu. Netřeba říkat, že na věc panovaly různé názory – předně proto, že aplikace takového léku je velmi bolestivá – podává se totiž injekčně, a bolestivost navíc zvyšuje i samotné složení léku. Vše je navíc riskantní s nejistým účinkem. Kromě Česka tento lék není licencován ani v Austrálii, odkud pochází autor původního článku. Veterináři jeho používání obvykle důrazně nedoporučují!

Remdesivir, Remdesivir, Remdesivir, …

Tento název nás bude budit ze spaní ještě dlouhá léta po pandemii. Jedná se totiž o lék, který používáme pro léčbu pacientů trpících onemocněním covid-19, ovšem za poměrně přísných podmínek.

S kočkami to ale souvisí také – je údajně téměř identický k lékům, které se doposud daly zakoupit pouze na černém trhu, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát je k dostání legálně na předpis, a má standardizovanou kvalitu i účinky.

Není to jistota, je to šance

Stále se jedná o finančně náročnou léčbu. Autor původního článku odhaduje, že 84 dní dlouhá léčba (údajně dostatečná pro vyléčení většiny koček) by mohla vyjít na přibližně 4 800 australských dolarů (tedy něco přes 75 000 Kč). Pokud se Vám z toho protáčí panenky, pak vězte, že ona nelegální léčba skutečně není levnější. Netvrdím to s jistotou, protože když je něco nelegální, může se to prodávat za různé ceny…

Zároveň netuším, zda byl vyřešen problém s bolestivostí atp. I tento lék se totiž podává injekčně.

Jde to i v Česku? Další palčivé otázky

  • Článek, který se proletěl Facebookem, mluví o situaci v Austrálii. Netuším tedy, zda bude lék možno využít také u českých koček. Věřím totiž, že by se s touto informací veterinární komora ráda pochlubila, doposud však žádné informace o Remdesiviru pro české kočky neexistují.
  • Netuším, jak dalece bude k dostání, když jej stále potřebujeme pro lidské pacienty.
  • Abychom měli jistotu, že jsou informace pravdivé, budeme muset počkat a podívat se do vědecké literatury. Až tam něco bude.

Proto, než začnete tlačit na svého veterináře, dejte tomu trošku času. Ono se to nějak „vyvrbí“, a pokud je to skutečně dobrá zpráva také pro ČR, jistě o ní za chvilku uslyšíme z oficiálních míst. Do té doby buďme optimističtí a trpěliví!

Tento článek Vás nemá inspirovat k nelegálnímu jednání.

Léčba FIP nyní legálně a díky covidu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek