Vypadá to geniálně – odpad, v tomto případě kočičí srst, který snadno a zdarma pomůže ptákům! V realitě ale můžete spíš uškodit.
Děkuji doslova každému, komu není okolní příroda lhostejná a chtějí zlepšit situaci ohroženého zpěvného ptactva! Ale prosím, než na šňůrku přikolíčkujete srst vaší Míci – nebo jí pověsíte na provázek do lesa – zvažte i rizika. Jinak můžete svou snahou uškodit.
Otrava veterinárními léčivy ze srsti – i déle po aplikaci!
Zejména léčiva, která aplikujete „na kočku“ – různé pipety a podobně – logicky mají šanci na srsti ulpět. A právě látky fipronil a imidacloprid, tedy běžné součásti antiparazitárních přípravků, mohou dělat problémy. Zejména, pokud si srstí vystelou vnitřek hnízd a jsou s ní tedy fyzicky v kontaktu:
Ve studii z anglického Sussexu posbírali vzorky srsti z více než 100 hnízd sýkorek modřinek a sýkorek koňader. Zjistili, že v každém z nich se objevovaly nejméně 2 sledované insekticidy (resp. 2-11), a právě fipronil, imidacloprid a permethrin byly nalezeny ve všech vzorcích!
Zároveň studie uvádí, že vyšší počet mrtvých ptáčat či těch, která se nedokázala vylíhnout, byl nalezen v hnízdech, která obsahovala buďto více insekticidů najednou anebo jejich vyšší koncentraci. Zejména se prokázal vliv již vyjmenovaných látek.
Jelikož je málokdo z nás vystudovaný lékárník, doporučuji nemávat nad riziky rukou, pokud právě tyto léky vaše kočka neužívá – teoreticky ani různé šampony a pudry nemusí ptákům prospět. Navíc je výzkum, ale obecně i zkoumání rizik je v této oblasti spíše v plenkách.
Další rizika – zamotání se do provázku plus nepřímý vliv na ekosystém?
Ostravský Macík, který se věnuje také záchraně volně žijících zvířat, navíc ve svém FB příspěvku mimo jiné píše, že srstí možná pomůžete jen pár druhům na úkor jiných a zdůrazňují důležitost rovnováhy v ekosystému. Nejsem ekolog, ale také si myslím, že „hurá akce“, kdy se snažíme narychlo pomoci bez rozmyslu, nejsou pro ochranu ptactva to nejlepší.
Pro důkazy bohužel nemusíme chodit daleko – po našich městech se hojně vyskytují holubi „šňůrkáči“, jejichž nožky se zamotaly do vlasů či provázků – výsledkem je nejen zhoršená schopnost pohybu, ale často i trvalé zmrzačení či dokonce postupná amputace končetiny. To vše „za živa“… Přestože je holub domestikovaným druhem „vyhnaným“ na ulici, spousta lidí je považuje za „létající krysy“ a šňůrkáči je nedojmou. Pak vězte, že tento problém netrápí jen holuby, ale např. mláďata zpěvného ptactva mohou být vlákny zraněna také.
Jak pomoci takovému šňůrkáčovi najdete zde. Nebuďte lhostejní!
Pokud na tom trváte, pak srst aspoň nabídněte „bezpečně“
Možná si i přes zde uvedené důkazy řeknete, že to moc hrotím – vždyť na českém internetu to všichni doporučují… (protože si neudělali průzkum!) a rozhodnete se srst ptákům nabídnout. Takto to prosím nedělejte:
Není vhodné ptákům cokoli nabízet:
- Na provázcích, šňůrách a plastových pentlích – stačí poryv větru, chvíle nepozornosti… a pták se zamotá či zaklíní.
- V plastových síťkách, zejména s malými očky – ano, tím se myslí i ty síťky, ve kterých se běžně prodává ptačí zob – pták se do síťky snadno zachytí nožkou.
- Srst kočky, kterou jste „v poslední době“ myli, léčili léky, odčervovali, zbavovali parazitů…
Jak to udělat lépe:
- informujte se u výrobce, jak dlouho rezidua šamponů, léků, antiparazitik a dalších přípravků v srsti vaší kočky zůstávají, a pro jistotu i to, jak se daná účinná látka z těla zvířete vylučuje. I některé lidské léky lze po letech vystopovat ve vlasech…
- Srst nabídněte na kolíčku či v podobném drátěné kovové klícce (inspirace na Redditu zde), kde je riziko zamotání se/zaklínění se snad o něco menší.
Udělejte jim radši domeček sami
Jistě, připnout na kolíček chlupy je jednodušší – ale jistě jste to po přečtení článku přehodnotili. Pokud máte budovatelského ducha a máte možnost budku nabídnout, přikládám odkazy s tipy jak na to:
- Jak vyrobit ptačí budku pro různé druhy
LÍSKA, z.s. si dali tu práci a vytvořili fotografický návod na výrobu budek s respektem k velikosti různých ptáků! Odkaz zde. - Co při hnízdění hledají konkrétní druhy?
Pro vášnivé milovníky ptactva pak přikládám odkaz na přehled, kde najdete i to, čím se krmí a co potřebují. Případně, kde budou domeček jednotlivé druhy spíše hledat.