Přednášky

💬 O čem přednáším?

  • Agrese koček
  • Bolest koček – proč ji skrývají a jak se projevuje na chování
  • Vývoj vztahů mezi lidmi a mazlíčky, důležitost vzájemné vazby a dopady jejího narušení
  • Chemická komunikace koček (pachy a feromony) – uplatnění a dopady v praxi (zejm. značkování)
  • Truchlení koček
  • Diagnostika chronického stresu koček a jeho dopady na chování a zdraví
  • Bezpečnost koček v domácím i venkovním prostředí, včetně vlivu na ekosystém

Přednáším v českém i anglickém jazyce 💂
Náročnost a formu vždy uzpůsobuji potřebám publika
Přednášky nejsou „nalejvárna“, s publikem komunikuji a reaguji na jeho potřeby a podněty

Pokud si mě jako přednášející pozvat do firmy/podniku, pak vaše kroky míří sem.

📋 Proběhlo:

📌 Benefiční přednáška pro Charitativní kočičí spolek Kryšpín [25/10/2024]

Přednáška Jak s kočkou lépe komunikovat? proběhla v rámci Dne kočičích mazlíčků, který uspořádal Charitativní kočičí spolek Kryšpín (web zde). Tento spolek pomáhá stovkám koček bez domova skrze podporu ověřených útulků.

V rámci Dne mazlíčků bylo na darech vybráno přes 14 000 Kč.

📌 Mezinárodní výstava koček Brno [15-16/6/2024]

Jak poznáte, že se vaše kočky nemusí a panuje mezi nimi napětí? A jak poznat, kdy kočku přestat hladit, aby vás nekousla – anebo ještě lépe, jak se jí zeptat, zda o kontakt stojí?

Moc děkuji pořadatelům výstavy za možnost o tématech promluvit pro více než 60 účastníků během víkendu.

Při přednáškách používám videa z reálných případů.

📌 Workshop Kočky a lidé, Filozofická fakulta – Univerzita Hradec Králové [23/4/2024]

Měla jsem tu čest odpřednášet zásadní téma – jak s kočkou komunikovat. Zdálo by se, že je to snadné, a že stačí mít zkušenosti… je ovšem prokázáno, že i lidé s dlouhodobou zkušeností s kočkami mívají s identifikací jednotlivých projevů řeči těla potíže, což může vést k agresi. Jak se vyhnout agresi, ale zejména, jak budovat vztah s kočkou, kde není nutné se prát či ohánět – ale stačí požádat – o tom byla moje přednáška.

📌 Výstava KOČKY PRAHA 2024 [20/4/2024]

Bolest kočky často poznáme až v okamžiku, kdy je už pozdě. Nepřeháním – mnohdy nás na to, že naši maličkou kamarádku něco trápí, přijdeme až když je bolest velmi zjevná – a nabírá podobu třeba matného kožíšku, nechutenství či problémového chování… cílem mé přednášky bylo poodhalit, jak bolest poznat dříve, a proč je tak důležité chodit „na preventivky“, i když se kočka zdá naprosto v pořádku.

📌 Mezinárodní výstava koček Hradec Králové [13-14/4/2024]

Jak poznáte, že se kočky nemusí? A jak kočka skrývá bolest – a co z toho vyvodit? Pro Kočky Hradec Králové, specializovanou organizaci ČSCH, jsem připravila a každý ze dnů výstavy odpřednášela tato témata. Bohužel totiž trápí většinu kočkařů. Přesto (nebo právě proto?) o nich panuje spousta mýtů…

📌 Agrese kočky u mazlení [Veletrh FOR PETS 2024]

Nejčastější důvody, proč nám kočka ubližuje – protože kočka není zákeřná, přesto se může chovat z našeho pohledu nepochopitelně… dokud tomu nepřijdeme na kloub.

Děkuji Nadaci na ochranu zvířat za pozvání.

📌 Behaviorální medicína, IVSA, Veterinární univerzita Brno [17/4/2023]

Přednáška pro studenty veterinárního lékařství o nejčastějších problémech, které trápí české majitele zvířat.

📌 Perou se, nebo si hrají? O skrytém nepřátelství koček [Veletrh FOR PETS 2023]

Syčí na sebe aspoň jednou za měsíc? Či si říkáte, jestli právě koukáte na hru – anebo se perou? I méně vyhrocené konflikty poukazují na nepříjemné napětí, které není zdravé.

📌 Prosinec, měsíc hrůzy? Kočky a ohňostroje s Bc. K. Štiblickou, MSc. [IVSA, Veterina v uchu]

Poslechněte si podcast zde.

📌 Odborný seminář, Veterinární ordinace Blansko [4/9/2022]

Jsou věci, které se na veterinárních univerzitách neučí.

Jedním z těchto témat je souvislost bolesti a chování. Velmi si proto vážím týmu Veterinární ordinace Blansko, že absolvovali celodenní seminář na toto téma. Seminář Role onemocnění v problémovém chování koček si navíc můžete zařídit i pro Vaši kliniku, více informací zde.

I přes dlouholetou praxi musíme říct, že jsme se na semináři dozvěděli věci, které se ve škole rozhodně neučí. Měl jsem hned několik „aha momentů“, a věřím, že nabyté vědomosti využijeme v praxi. Kačka poutavá a hlavně zábavná, a nikdo z nás se přitom nedíval na hodinky, kdy už bude konec. Naopak, dalo by se ještě probrat spousta témat. Těšíme se na další setkání!

MVDr. Jiří Bárta (web)

📌 Přednáška pro VETCAMP [Soběšín, 24-28/8/2022 ]

Na úžasném VETCAMPU jsem přednášela o možnostech spolupráce a řešení problémového chování koček, a vedla praktická cvičení. Pro studenty veterinárních oborů – nižší i vyšší ročníky – pořádala klinika VETINO Jaggy Praha.

📌 Odborný seminář a workshopy pro veterinární lékaře a sestry [19/2 až 30/4]

V celodenním semináři pro veterinární sestry a lékaře jsem popsala spolupráci mezi behavioristy a lékaři, a co u behaviorálních potíží zejména vyšetřit.

Na navazujících workshopech jsme pak probrali tři nejpalčivější témata:

  • Nečistotnost koček (močení mimo toaletu a značkování)
  • Potíže starších koček: kognitivní disfunkce a truchlení
  • Agrese koček

Moc díky České sociaci veterinárních sester na spolupráci!

📌 Příprava koček na ohňostroje [28/12/2021]

Po krátké přednášce o tom, proč některým kočkám ohňostroje vadí, následovala beseda s lajky i veterináři.

📌 Emoční život koček [FOR PETS Praha-Letňany, 23/10/2021]

📌 Kočičí poradna na výstavě koček [25.-26.9.]

STAR CATS SHOW Praha (FIFe)
Poradenství o chování koček.

📌 U kočičího psychologa, Bc. Kateřiny Štiblické, MSc. [IVSA, Veterina v uchu]

V podcastu jsme mluvily o komunikaci koček, jejich seznamování a zejména pak o mé milované chemické komunikaci koček.

Poslouchejte zde.

📌 Přednáška pro VETCAMP [Soběšín, 7/7/2021]

Na úžasném VETCAMPU jsem přednášela o možnostech spolupráce a řešení problémového chování koček. Pro studenty veterinárních oborů pořádala klinika VETINO Jaggy Praha.

Děkujeme Kateřině Štiblické za účast na letošním Vetcampu, vzdělávací akci pořádanou veterinární klinikou Jaggy v Praze pro studenty veterinární univerzity. Její přednáška o možnostech řešení problémového chování koček byla velmi přínosná a já doufám, že to je nejlepší začátek budoucí spolupráce, jejímž výsledkem budou zdravé kočky a spokojení majitelé.

MVDr. Anna Šrenková, veterinární klinika Jaggy, Uveterinarky.cz

📌 U kočičího psychologa, Bc. Kateřiny Štiblické, MSc. [IVSA, Veterina v uchu]

Kde se dá problémové chování koček alias „kočičí psychologie“ vystudovat? Jak přizpůsobit podmínky na klinice tak, aby se kočičí pacienti cítili komfortně? A kdy by měl veterinární lékař uvažovat o referování kočky k takovému člověku uvažovat?

O tom a spoustě dalších věcí se dozvíte v podcastu, který pořádá studentský spolek studentů Veterinární a Farmaceutické Univerzity Brno, více o spolku na webu IVSA Brno, Czech Republic z.s.

Poslouchejte zde.

📌 Kočičí beseda [24/5/2021]

V malém kroužku milovníků koček jsem zodpověděla dotazy nejen na problémové chování, a následně jsem všem účastnicím zaslala doplňující informace, rady a tipy přesně pro jejich situaci.

Chcete uspořádat besedu pro svoji organizaci? Napište mi.

📌 Jak je to s kočkami a ekologií? [EKOmaniaci, epizoda č. 23]

Ačkoliv si možná mnozí řeknou, že kočky vlastně nejsou téma související s ekologií, opak je pravdou. A proto je to tak zajímavé téma: je to téma, o kterém se nemluví, ale přitom je důležité.

Podcast se mnou poslouchejte zde.

📌 Aby se nebála, online pro Kočku v srdci, z. s. [7/4/2021]

V přednášce, jejíž celý výtěžek putoval na činnost Kočky v srdci, z. s., jsme se vydali do hlubin kočičího mozku. Probrali jsme, proč je někdy strach a stres koček problematický, proč se tolik koček bojí ohňostrojů a jak strachům, úzkostem i fobiím koček předcházet.

📌 Kočka v ekologii [3/4/2021]

Kočka domácí byla domestikována právě díky své schopnosti lovit, a v současnosti je jedním z nejúspěšnějších druhů na planetě. Konflikt mezi ekology a milovníky koček tak každoročně nabírá na síle.

S Ing. Ivanou Mertovou z Městské permakultury jsme online prodiskutovaly úskalí i možnosti řešení současné krize.

📌 Zvíře jako společník, FF Univerzita Karlova [17/3/2021]

Pro studenty předmětu Introduction to Animal Studies jsem přednášela o historii soužití lidí a zvířat (koček a psů), jejich domestikaci a o následné roli mazlíčků v dnešní společnosti. Přednáška proběhla v anglickém jazyce.

Vzala si na starost témat zvířecích společníků, které dle zadání samostatně a kvalitně zpracovala. Z prezentace bylo znát, že klade velký důraz na přesnost a uvádění zdrojů. Připojuje zkušenosti z praxe a kritický pohled na věc, a podporuje v tom i posluchače. Pozorně naslouchá zpětné vazbě a dotazům, na které je pak schopna svižně reagovat.

Během online výuky nebývá snadné udržet pozornost posluchačů, ale Kateřině se to podařilo a student zapojila. Po oficiálním konci hodiny ještě trpělivě odpovídala na dotazy studentů, které téma opravdu nadchlo. Kromě toho oceňuji také samostatnost, nadšení a dochvilnost. Je lidská, angažovaná, a na předání vědomostí jí opravdu záleží.

Garantem předmětu je PhDr. Tereza Vandrovcová, Ph.D. (web zde).

📌 Povídání ve školce Raduška v Kadani [21/2/2020]

Protože výchova mladých kočkařů a pejskařů by se neměla podceňovat, navštívila jsem děti v mateřské školce Raduška v Kadani. Řekli jsme si, jak se ke zvířátkům chovat či nechovat, a jakým způsobem kočky a psi komunikují.

Při vysvětlování psí řeči těla mi asistovala zapůjčená milá psí kolegyně.

📌 Beseda o chování koček, Péťkafé Přerov [9/2/2020]

Cílem besedy totiž bylo poskytnout každému účastníkovi bezpečný prostor pro sdílení zkušeností a probrání témat, které aktuálně řeší, nebo která ho zajímají. Více se o besedě dočtete zde.

Co na besedu řekla jedna z účastnic?

Účastnila jsem se besedy pro milovníky koček v Přerově s Katkou Štiblickou, která je velká milovnice kočiček a svou práci dělá srdcem. Bylo to velmi příjemné odpoledne a přínosné pro nás chovatele koček, protože v každé domácnosti se řeší nějaké problémy, bývají individuální a rady, které fungují se hledají těžce. Katka je odbornice a dělat práci srdcem je základ úspěchu. Můžu všem s radostí besedu doporučit a ráda se účastním znovu. Děkuji ❤️

📌 TICA mezinárodní výstavě koček, Kladno [19-20/10/2020]

Přednáška „Feromony pro kočky a jak je využít“ pro cca 50 posluchačů, přednášeno ve dvou termínech


A co na přednášku říkal Zdeněk Soukup, jeden z pořadatelů?

“ Kateřinu Štiblickou jsme kontaktovali s návrhem uspořádat přednášku o chování koček na TICA mezinárodní výstavě koček 2019, protože její činnost sleduji již déle a vím, že kromě praxe si doplnila i vzdělání v tomto oboru. Měla tedy moji plnou důvěru.
Přednáška byla skvěle připravená i podaná, navíc Kateřina vybrala takové téma, aby bylo využitelné v běžném životě pro maximum posluchačů, a zároveň dostatečně nové, aby je zaujalo (Feromony pro kočky a jak je využít). Přednáška byla perfektně připravena i odprezentována. Kateřina navíc nešetřila vtipem a skvělými přirovnáními, které jistě pomohly přednášenou látku snadno vstřebat.
Nejen díky této skvělé zkušenosti zveme Kateřinu jako přednášející i na další ročník této výstavy.“

📌 Beseda v Kadaňské knihovně, součást cyklu „Dnes čte“ [19/5/2018]

Beseda pro malé i dospělé posluchače, při které jsme probrali nejen vlastní zkušenosti s chovem zvířat, ale i to, jak moje práce odborníka na problémové chování koček vlastně vypadá.


Přesunout se na začátek