Proč svět potřebuje kočičí kavárny

Všechno to začalo v Thajsku, a nyní už ovládají celý svět. Řeč je o kočičích kavárnách, kam chodíme načerpat energii a prožít chvíli klidu v jinak hektickém světě. Pojďme si říct, co za tímto boomem stojí a proč je prospěšné takové místo navštívit.

Kočičí kavárny přinášejí novou
formu relaxace.

Tradice kočičích kaváren vznikla poměrně nedávno. Pramatka všech kočičích kaváren, thajská Cat Flower Garden, funguje od roku 1998. Návštěvníci jsou v ní kromě koček opečováváni také dvěma psi a ptákem. Opeřeným. Dle vyjádření jedné z majitelek to však rozhodně není první kavárna tohoto typu na světě – některé podniky nabízely možnost užít si kafe v přítomnosti koček mnohem dříve, ovšem díky zájmu médií se právě tato kavárna dostala do povědomí veřejnosti jako první. Zajímavé je, že dokud se o podnik nezačala zajímat média, návštěvnost byla mizivá.

Podnik je navštěvován především japonskými turisty. Rozhodně to není náhoda – dle slov majitelky japonské kočičí kavárny Neko no mise (název lze volně přeložit jako ,,kočičí obchod“, pozn. autorky) pro Vice je přítomnost koček a jiných mazlíčků ve většině japonských bytů zakázána, kočku si tak mohou pořídit pouze osoby se speciálními vlastnickými právy na byt, kterých je však minimum. Většina single lidí mezi 20 – 30 lety se tedy musí obejít bez mazlíčka. Což se zdá mnohem vážnějším problémem v okamžiku, kdy si uvědomíme, že Japonci se potýkají s obrovskou mírou stresu, nesmírnou pracovní zátěží a sociální izolací. Navíc patří mezi největší obdivovatele koček. Kočičí kavárny jsou pak jediným místem, kde se s kočkami mohou setkat, kde se mohou zrelaxovat od práce a stresu a nechat si oblečení beznadějně impregnovat kočičí srstí. Z této perspektivy je tedy zcela pochopitelné, že právě Japonci převzali čerstvě zapálenou pochodeň a založili po celém Japonsku těchto podniků nespočet.

Japonci kočky milují, ale doma je mít nemohou – proto hojně
navštěvují
kočičí kavárny.

Kočky často a ne náhodou fungují jako terapeutická zvířata – v tzv. felinoterapii – protože prokazatelně dokáží pomoci se zvládáním psychických i fyzických obtíží. Většina majitelů koček na vlastní kůži zažila, jakou úlevu dokáže přinést kočičí doktor ležící na bolavé noze, či jak rychle dokáže pomoci od všech starostí a smutků vrnění do ucha.

Kromě možnosti útěku od ,,lidského“světa, všudypřítomné technologie a chaosu jsou tyto kavárny často místem, kde lidé nalézají nové přátele. Kočky okolo sebe totiž šíří klidnou atmosféru, takže v jejich přítomnosti využíváme prostor jinak a chováme se také odlišněji, než je tomu v běžném podniku. Tam totiž příliš často řešíme ostatní lidi a co si o nás myslí, kdežto v přítomnosti koček se zajímáme primárně o ně. Hledání přátel ulehčuje i společný prožitek při pozorování místní fauny, a často také společný zájem v chovu koček.

Kočičí  kavárny pomáhájí Japoncům překonávat sociální izolaci, přepracovanost a následný stres.

Vyšší pracovní nasazení a dopady městského života zakoušíme ve stále větší míře i my. Kočičí kavárny se nejen proto skokově rozšířili z Japonska po celém světě. O chlup lepší kafe si tak můžete dát v Korei, Rakousku, Španělsku, Chorvatsku či ve Spojeném království. Dobývají i USA a Kanadu. A samozřejmě je máme také v České republice – podívejte se na seznam kočičích kaváren na webu modrykocour.cz, který vám pomůže najít tu nejbližší.

Máte svojí oblíbenou kočičí kavárnu? Navštívili jste jich více? Nebo se těmto místům vyhýbáte obloukem? Podělte se o svůj názor na facebookové stránce Kočičí polepšovny!

 

 

 

 

Proč svět potřebuje kočičí kavárny

Jeden komentář u “Proč svět potřebuje kočičí kavárny

  1. Když se občas dostanu do Prahy, o chlup lepší kafe si ráda dopřeju 🙂 Článek je skvělý, velmi mě překvapilo, že v Japonsku nemohou mít kočky. Bez svého chlupatého mazlíčka bych to nebyla já!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek