Proč kočky zbožňují ,,vůni“ našich nohou?

Kočky jsou jedna velká záhada. O to víc, že se většina z nich velmi náruživě věnuje očichávání našich ponožek, bot či rovnou prstů u nohou. Mají k tomu nějaký racionální důvod, anebo nám záměrně zasadily dalšího brouka do hlavy?

Teorií je víc. Jak tomu ovšem u mnoha chování zvířat bývá zvykem.

Nejpravděpodobněji se jeví vysvětlení, že právě na nohou je náš přirozený pach poměrně dost koncentrovaný. Vše může ještě umocňovat pot, pokud je přítomen. Kočka zná pach svého majitele, a protože k němu obvykle má kladný vztah a náš pach v ní tedy vzbuzuje příjemné pocity, není divu, že se jeho vůně nemůže nabažit. Pot na chodidlech navíc obsahuje dávku našich feromonů, které vše jen umocňují – některé kočky pak reagují stejně, jako by se právě ,,sjížděly“ na catnipu (šanta kočičí, pozn. autorky). Je ovšem otázkou, zda by se i nám tak líbilo očichávat chodidla našich milovaných…

Pokud jste právě vy ti šťastní, a kočka vám nohy či boty rovnou olizuje, pak za to nejspíš může již zmíněný pot. Někteří jedinci opocená chodidla olizují proto, že jsou slaná, což přináší nezvyklý chuťový zážitek. Čemuž pevně věříme.

Protože většina domácích mazlíčků žije převážně v bytě, vaše boty se mohou stát důležitým pojítkem s okolním světem. Během chůze se na ně totiž ,,nalepí“ nejrůznější pachy, které kočka samozřejmě musí zkontrolovat. To dá rozum. V případě, že na botách přinesete něco opravdu zajímavého, kočka se může rozhodnout tyto pachy přeznačkovat svými – a to třením tváří o dotyčný předmět.

A až si kočka příště vyžádá vaše nohy, popřemýšlejte nad tím, jaká z teorií se Vám zdá jako nejlepší, a nestyďte se o váš názor podělit. Když nic jiného, aspoň tím zaplácnete dlouhou chvíli, než se kočka nabaží.

Zajímá vás více o důležitosti pachů pro kočky? 

👉 Proč si kočky navzájem čistí srst?
👉 Feromony pro kočky – vyplatí se?
👉 Kočky v rauši – dopřejte jim tyto rostliny

Proč kočky zbožňují ,,vůni“ našich nohou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek