Kočičí polepšovna Kateřiny Štiblické

Brutální počátky kočičích výstav – proč tedy lemur?

Počátky kočičích výstav byly zajímavější, než byste řekli. A ne, nespletla jsem se – fotka lemura k příspěvku opravdu patří 😅!


Snahy o čistokrevnost koček by v průběhu historie jistě vyvolaly u většiny lidí nekonečné záchvaty smíchu. Vždyť i Darwin řekl, že snaha kontrolovat sexuální život koček je asi stejně nemožná, jako třebas u včel*.
Nicméně, viktoriánce 💃, jak je známo, nikdy nic a nikdo nezastavil 💪. A tak to byli právě Briti v 19. století, kdo se pokusil kočky tak nějak klasifikovat a kdo usiloval o vytvoření čistých pokrevních linií.
O vůbec první kočičí výstavu se pak roku 1871 zasadil Harrison Weir. Konala se přímo ve známém Křišťálovém paláci, a její úspěch byl nevídaný – návštěvnost byla obrovská, a kočičí výstavy se pak začaly hojně pořádat po celé Anglii i v Americe. Ovšem, vystavované kočky to vůbec neměly lehké. Často byly svázány „jako podsvinčata“, a přepravovány v kočích na margarín :(… Aby pyšní vystavovatelé docílili skvělého vzhledu zvířat, srst jim mazali smetanou, a kočky si ji tak lízáním samy upravily. Případně dopomohli výjimečnému vzhledu kočičích kožíšků za pomocí barviv 🤯.
A klasifikace 🧐? Nebyla to žádná sláva. Vždyť někdy se na výstavách objevila i jiná zvířata kočky pouze připomínající. Třebas ten lemur kata!
S dnešními výstavami se to tak nedá vůbec srovnávat…

* z prvního vydání knihy The Variation of Animals and Plants under domestication.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek