Kočka a laser – může to fungovat?

Některé kočky hru s laserem milují, ale u jiných může mít ničivé následky. Proč? A jak si hrát lépe?

Laser je problematický. Proč?

Záleží na tom, jakým způsobem hra probíhá. Ve většině případů totiž sedíme, laserem míříme na různé povrchy a necháme kočku běhat za světýlkem po celé místnosti. Kočka se obvykle velmi snaží světýlko dohonit a ulovit. Často dost urputně. Všichni ale víme, že nakonec kočka odejde s prázdnou… No právě nemožnost lovený objekt fyzicky chytit a hru (resp. lov) nějakým způsobem úspěšně ukončit je velmi problematická.

Nemožnost chytit kořist totiž může být pro kočku značně frustrující, je to přeci tvor od přírody naprogramovaný k lovu. A lov alespoň někdy skončí ulovením kořisti.

„Ale moje kočka laser honí ráda – běhá klidně půl hodiny a snaží se ho chytit!“

Některé kočky k tomu, že laser nemůžou chytit přistoupí tak, že se začnou snažit ještě víc – a ve hře jsou tedy ještě rychlejší a urputnější. Často to může v majiteli zvířete evokovat, že to kočku baví více a více. Nemusí to tak ale být.

U jiných koček se v reakci na tento typ hry zase rozvine nějaká kompulzivní porucha chování. Například, kočky se mohou naučit lovit i jiné typy světel (typicky např. odlesky – „prasátka“), a to v takové míře, že jim to zabraňuje normálně fungovat. Setkala jsem se i s případem, kdy kočka po 40 minutách takové hry chodila kálet za nábytek…

Samozřejmě nalezneme i kočky, které toto může bavit, či frustraci snášejí bez větších potíží. I ty ale jistě ocení následující!

Když to jinak nejde – jak laser využít ku prospěchu

Laser se dá využít, pokud dodržujete určitá pravidla hry. Navíc jej často využívají např. handicapovaní či staří lidé, pro které je nemožné běhat za kočkou s mávátkem či házet myš – a není mnoho alternativ, které bych jim mohla doporučit.

Více se o tom, jak si jako handicapovaná či starší osoba uzpůsobit různé činnosti, dozvíte v článku: Péče o kočku pro handicapované.

Jak se tedy problémům vyhnout? Využijte klikr tréning
pro kočky!

Klikr je zařízení využívané pro tréning zvířat. Při zmáčknutí vydává typický zvuk – „klik“. Zvíře se při tréningu musí nejdříve spolehlivě naučit, že po „klik“ přijde odměna. Pokud potom kliknete na konci hry s laserem, dáte kočce najevo, že něco dostane. Následně je kočka odměněna pamlskem či hračkou. Tím je hra pro kočku ukončena uspokojivě – něco si z ní odnese. Pokud to zní příliš složitě, nebojte – klikr tréning kočky není náročný, a je to zábava pro obě strany.

Navíc, tréningem svého mazlíčka posilujete vzájemnou vazbu. Je ale potřeba dodržovat pravidla a postupy, bez kterých bychom kočku mohly spíše dále frustrovat.

O důležitosti dobrého vztahu mezi Vámi a zvířetem se můžete přesvědčit třebas ve článku Vztah mezi člověkem a kočkou je pro řešení potíží klíčový.

Ráda Vás tyto pravidla osobně naučím. A nemusí zůstat jen samotného klikr tréningu. Můžeme kočku naučit neskákat na stůl či dávat pac.

Tréning zvířat sice je umění, ale každý z nás se ho dokáže naučit!

Autorka článku vystudovala řešení problémového chování zvířat v zahraničí, a je tedy prvním certifikovaným českým odborníkem. Navštěvuje kočky po celé ČR.

Tento příspěvek byl zveřejněn také na FB stánce Kočičí polepšovny.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Kočka a laser – může to fungovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek