Existuje snadné a universální řešení kočičích potíží? A jsou jím právě feromony pro kočky, tedy látky, pomocí kterých kočky samy komunikují, a které nyní můžete zakoupit ve formě přípravků? Lze vůbec na přírodu vyzrát pomocí jejích vlastních zbraní? Na jedné straně stojí odborné studie a vyřešené kočičí problémy, na té druhé skandují rozhořčení kočkaři, kteří prý „vyhodili peníze z okna“ za feromonové přípravky. V tomto článku si obě strany přijdou na své. A pokud ne, alespoň získáte argumenty do pranice!
Tento článek není sponzorován. Vše dělám proto, že je to mé oblíbené téma, které se majitelům koček může hodit!
Co je to ten „feromon“ a jak to souvisí s kočkami?
Jako obyčejně i zde mezi vědci probíhají tahanice, jak feromon – chemickou látku, kterou kočky, jako mnoho jiných druhů, vylučují – definovat. Já bych to popsala jednoduše:
„Feromon je chemická molekula, používaná jako chemický signál, který kočkám slouží ke komunikaci s jinými kočkami. Obvykle jej kočky“zachycují“ a vnímají skrze tzv. Jacobsonův orgán, což je jakási spojka-trubička mezi tlamičkou a nosem kočky. A pokud jej kočka takto zachytí, způsobí to u ní emoční reakci. Nezřídka tedy slouží ke značkování.“
Odkud feromony pochází?
- Z kočky – kočky vylučují své vlastní feromony, a to například z tváří, tlapek či bradavek… a mají očividně různé funkce – existují poplašné feromony, feromony vyvolávající pocit známosti a bezpečí v prostředí, sexuální feromony, …
- Z jiných zvířat včetně člověka – ovšem tyto feromony – tedy feromony jiného živočišného druhu – pro kočku nejsou relevantní. Ten feromonový parfém ze sexshopu si pak tedy můžete strčit za klobouk. Nebo jinam.
- Ze zkumavky 🧪 – Celé složení kočičích žlázových výměšků je velmi těžké do detailu okopírovat a celé je napodobit. Proto se lidé – a byli to Francouzi – rozhodli určit, které z těch mnoha látek ve výměšcích kočičích žláz nesou důležité informace, a lze je využít pro změny chování koček. Tyto tzv. feromonové frakce pak tvoří základ feromonových výrobků, které najdeme na trhu.
Uff. Ještě, že atraktivita tohoto samce na kočky nezapůsobí ani visuálně, ani chemicky. Nebo snad jo?
Ne. Naše feromony na kočky nefungují, a nejde to ani naopak. Naštěstí teda. I kdyby však kočky vzrušovaly ty stejné feromony, jako lidské ženy – stejně by je lidský samec nevzrušil. Proč?
Protože u feromonů záleží i na kontextu, ve kterém je kočka zachytí. Kupříkladu, když nebohou kočku začne pronásledovat vlk, tak to, že ucítí vhodného samce k páření v ní v tom okamžiku touhu pářit se fakt nevyvolá. Na druhou stranu, pokud si číča není jistá, zda se jí pan veterinář líbí nebo ne, a zachytí poplašné feromony, které na stole nechala kočka před ní, může se rozhodnout veterináři raději nevěřit.
Tudíž, feromony nefungují na povel. Nejsou to psychofarmaka, které kočku např. intenzivně zklidní vlk/nevlk (z toho vyplývají určitá rizika psychofarmak). Feromony naproti tomu spíše emotivně „zabarvují“ situaci – mohou vnímání kočky ovlivnit, ale vždy záleží na kočce samotné i vnějších vlivech. A tady s jejich fungováním bývá zádrhel.
Flémování aneb sjedu se tvým feromonem
Na obrázcích můžete vidět kočku, koně a muflona (teda doufám, že je to muflon!), jak flémují.
Flémování je něco, co zvíře samo aktivně dělá (důkazem je již to, že takto vtipné výrazy zvířata nevrhají často) – vlastně vhání vzduch spolu s feromony na a do svého Jacobsnova orgánu (viz obrázek kočičí tlamičky). Protože se tak děje aktivně, a protože samy feromony vlastní pach nemají a nejsou proto „detekovatelné“ běžnou výstelkou nosní sliznice, zvíře musí obvykle něco upozornit, že má začít vrhat tento obličej a aktivně flémovat.
Obvykle je tímto upozorněním viditelná značka, například škrábance od jiné kočky (ano, kočky mají na prstech žlázy produkující feromony, pomocí nichž značkují a škrábanec na vaší sedačce je pak pouze viditelným vodítkem, které zve jiné kočky k flémování). V případě např. feromonových sprejů pro kočky je to ale pach, konkrétně bylinná vůně. Difuzéry s kočičími feromony pak sází na velkou koncentraci té které feromonové frakce (což je důvod, proč je obvykle potřeba difuzér do každé místnosti – jinak se to ve vzduchu příliš „naředí“, a kočka si tak feromonu nevšimne).
Mluvíme o jednom typu feromonu, nebo je jich víc?
Je jich víc. Celkem jsme totiž ve výměšcích kočičích tvářových žláz našli celkem pět feromonových frakcí. Používáme ale jen dvě, tzv. F3 („feromon bezpečí“) a F4 („sociální feromon“). Pro fajnšmekry uvádím více infa o hlavních funkcích frakcí v životě koček:
- F3 – zajišťuje dodatečnou orientaci v prostoru a potlačuje značkování škrábanci a močí (tam, kam kočka nanese tento feromon, už obvykle neznačkuje močí – proč totiž překrývat jednu pachovou značku druhou? Navíc navozuje pocit bezpečí, a používáme jej tedy u vystresovaných koček).
- F4 – pomáhá kočkám tvořit společný pach pro celou skupinu (používá se tedy při seznamování koček, či v případech, kdy je skupinový pach koček narušen či zmizí – například po návratu kočky z veteriny, kde „načichla“ atp.)
- F2 – hojně využíván samci při balení samic a prosazování vlastní mužnosti, pro klinickou praxi nepoužitelné…
- F1, F5 – nevíme, co dělají, a ani to asi není nutné – v praxi nepoužíváme
Hezky. A fungují teda?
Jak na co. Sama je doporučuji, protože mi přijdou geniální – vlastně „proti“ kočkám využíváme jejich vlastní zbraně! Ovšem doporučuji je jen, pokud jsou na místě.
Jak již bylo řečeno dříve, feromony chování nediktují – spíše kočce pomáhají zorientovat se, pokud je situace nejasná, a např. neexistuje žádné přímé ohrožení. Pak mohou feromony „přidat trošku na misku vah“, a kočka se rozhodne, že se zklidní. Tudíž jdou skvěle využít např. při stěhování, kdy kočka ohledně nového bydlení nemá žádná očekávání. Pak dokáže feromonová frakce F3 skutečně předejít potížím (já vím, je to otravný, ale říct to musím – záleží na tolika faktorech, včetně temperamentu kočky, že to nikdy neřeknete s jistotou!).
Kdy nejspíš fungovat nebudou:
- Naučené reakce – Jestliže se kdysi dávno kočka bála chodit na svou toaletu, například kvůli tomu, že se lekla, feromony kdysi dávno zabrat mohly… pokud se však kočka po letech již naučila chodit do rohu na podložku do té míry, že už nad tím ani nepřemýšlí (stalo se to zvykem), a původní emoce – strach – tedy již neexistuje, feromon opět nezabere.
- Příliš silné (negativní) spouštěče strachu atp. – pokud kočku vždy, když jde na záchod, sleduje pes, kterého s k smrti bojí, feromon ji sám určitě zklidnit nedokáže… anebo, pokud se OPRAVDU bojí své první jízdy autem, pak taky ne. Anebo, když má z druhé kočky opravdu velký strach, navíc je při náhodném setkání často napadena, pak bude mít feromon taky u …
- Kočce je dobře – když např. čůrá na gauč, protože prostě chce (lépe to saje, lépe vidí, …) – pak ji žádný feromon na světě nepřesvědčí, aby přestala!
Doporučuji také přečíst si informace od výrobců (příbalový leták a doporučení).
Bezpečnost – je to „chemka“, nebo jak?
Jeden z nejmenovaných výrobců uvádí, že byste např. neměli zapojovat difuzér s feromony, pokud máte rybičky. Jiní (a překvapivě hlavně čeští) „odborníci“ pak varují, že „feromony pro kočky jsou nebezpečné a psychotropní“. Myslím, že to dost říká právě o odbornosti těchto lidí, málo pak o feromonech.
Prosím, mějte na vědomí, že i tyto feromony „ze zkumavky“ jsou pořád de facto směsí zvířecích molekul! Není to chemická zbraň, a už vůbec ne psychotropní lék či droga. Nebo aspoň ne o nic víc, než vlastní feromon Vaší kočky. Navíc, ony ani ty esence či homeopatika taky nerostou na stromech…
Jak s informacemi naložit
- Řešení problémového chování koček na punk
Tento postup je vhodný pro milionáře a další lidi, kterým je jedno, kolik peněz vyhodí z okna. Případně lze využít v případě, že si jste neskutečně pevně jisti, že je problémem Vaší kočky např. právě strach, a že dokážete sami navrhnout plán na několik měsíců dopředu a setrvat u něj. Zakupte feromony pro kočky a doufejte, že zaberou. Pokud jste se správně trefili a nežádoucí chování vaší kočky mělo takovou příčinu, kterou jsou feromony schopné vyřešit, máte vyhráno!
Pokud jste se netrefili, neváhejte se přidat do četné skupiny lidí, kteří na základě vlastního chybného úsudku prohlašují, že feromony jsou předražené nic (fakt nejsou!).
Feromony lze navíc kromě řešení také samozřejmě využít pro prevenci problémů, typicky frakce F3 při cestování se zvířaty či při stěhování atp.
- Řešení s odborníkem
Z mých cen se dle jedné paní zatajuje dech. Nemyslím si. Pár difuzérů, pár pracích cyklů týdně navíc (když vám kočka čůrá na postel), případně dvě návštěvy veterináře ohledně idiopatické cystitidy či kousanců, a už se Vám vyplatím. Určím, čím je problém způsoben, a feromony pak doporučím pouze v případě, že jsou na místě. A s tím i další postupy, aby se Vám i kočce ulevilo co nejdříve, což je k nezaplacení. Napište mi!
Existuje přednáška
Zajímá vás víc? Přijďte na přednášku o kočičích feromonech. Termíny sledujte zde (pokud toto čtete během pandemie koronaviru 2020, omlouvám se předem, pokud je to s termíny špatné).
Disclaimer
Článek slouží především k rychlé edukaci širší veřejnosti, a některá fakta jsou proto zjednodušená. Pokud byste proto chtěli řešit detaily a vést odbornou diskuzi, pak jedině osobně či přes zprávy, případně mě můžete shodit v komentářích. Děkuji za pochopení.
Děkuji, že jste článek dočetli!
A nezapomeňte – kdyby něco
(od nápravy zlobivé po zklidnění utrápené kočičky),
jsem tady ❤️!
Vaše Kateřina Štiblická