Kočičí polepšovna Kateřiny Štiblické

Když se kočka zblázní – kočičí hyperestesie

Kočičí hyperestezie je záhadný kočičí syndrom. Nejčastěji vypadá jako tzv. rolování kůže na zádech kočky, náhlé záchvaty lízání až po nenadálou agresi. Někdy kočky také „vidí duchy“. Kočky kvůli tomu obvykle bývají ve stresu, stejně jako jejich majitelé. Nicméně, dodnes nejsou dobře objasněny příčiny tohoto chování. Nabízím Vám informace, které by snad mohly na věc vrhnout trošku světla.

Hyperestézie není jedinou poruchou, která může způsobovat, že se Vaše kočka chová nepředvídatelně. Tento článek je tedy pouze informačního charakteru, a pokud máte pocit, že se kočka nechová standardně, kontaktujte odborníka na chování koček – třeba .

Jak to vypadá?

Nejčastěji lidé popisují chování kočky takto:

 • Rolování kůže na zádech:
  Když se kočky dotýkáte na zádech či při kořeni ocasu, kůže na zádech se jí začne, především ve spodní části zad, „rolovat“ či podivně cukat, jako kdyby tam kočku něco hrozně dráždilo či lechtalo. Někdy majitelům také připadá, jako kdyby se kočka ošívala, protože se jí dotyky hrozně hnusí. Podobné cukání může přijít dokonce i bez našeho dotyku. Je zapojena kůže i svaly.
 • Intenzivní lízání či kousání srsti:
  Kočka například zmateně pobíhá (další symptom), a několikrát se zastaví, jen aby si vždy velmi zuřivě lízala bok. Anebo v klidu sedí, a náhle se začne lízat, a postupně lízání vygraduje (jako by ji něco v kožíšku dráždilo více a více). Nejčastěji se tak děje na bocích, v bederní či anální oblasti, na ocasu či zadních nohách. Může se jednat až o sebepoškozování.
 • Kočka „vidí duchy“:
  Kočka zírá např. do kouta či na chodbu, kde zaručeně nic není, a reaguje, jako by něco viděla (syčí, nervózně popochází, nespustí oči z jednoho místa, …). Je možné, že má halucinace a reaguje na ně, případně hledá zdroj svých vlastních nepříjemných pocitů (kočka nemusí chápat, že např. bolest v zádech pochází od ní samotné, a hledá viníka jinde).
 • Honění, nadměrné olizování či okusování ocasu:
  Někdy je těmto kočkám ocas z důvodu intenzity chování a závažnosti stavu dokonce amputován (kočka se sebepoškozuje). Není to totiž chování vůči ocasu, jakého se můžou některé kočky dopouštět při hře – osobně to ani tak nevídám ráda, ale toto je prostě horší – kočka je důrazná, na ocas naprosto fixovaná, k nezastavení, schopná se zranit a přesto pokračovat.
 • Krátkodobé záchvaty aktivity
  Kočka najednou začne běhat a skákat jako šílená. Lze snadno zaměnit s typickou kočičí „pětiminutovkou“ aktivity u nevybouřených koček. Pokud byste chtěli kočku rozehrát, třebas pomocí laseru, pak pozor (viz článek o vhodnosti či nevhodnosti laseru).
 • Intenzivní zvukové projevy kočky:
  Kočka křičí, nezvykle mnoho mňouká atp.
 • Chování samic jako při říji:
  Vystrkování a nastavování zadečku, …
 • Rozšířené zorničky, především při některém z předchozích chování – zde se pak někdy usuzuje na fokální epilepsii

Moje kočka něco z toho dělá. Mám se obávat?

Kočka rozhodně nemusí projevovat všechny či více těchto symptomů. A jak vidíte, většina z nich (rozšířené zorničky, čištění srsti, …) jsou naprosto normální složky chování kočky. Až na to, že se objevují jaksi mimo kontext – není např. důvod ke křiku, nebo lízání srsti je až moc důrazné.

Proto je důležité prozkoumat dobře celý problém včetně jeho historie, aby bylo možné najít všechny potřebné dílky skládačky. Bez správné diagnózy se totiž neobejdete, což ví i Dr. House. A hyperestesie rozhodně není lidská Sarkoidóza, která ve jmenovaném seriálu často zaznívá a na kterou se všechny záhady svádí, a nemůžeme tedy vše, co hyperestesii připomíná, takto pojmenovat a léčit.

Vždyť některé kočky se např. náhlým zastavením při hře a olizováním boku můžou prostě jenom uklidňovat. Neznamená to, že mají hned syndrom!

Čím to je, čím to je…?🎵

Příčiny jsou skutečně různorodé:

 • Dermatologické – alergie na nějakou složku potravy či na alergen v prostředí, parazitární onemocnění kůže
 • Neurologické – křeče, přecitlivělost, ale i halucinace a neklid, fokální epilepsie
 • Behaviorální – nedostatek pozornosti majitele, pocit osamělosti nebo naopak problémy s jinými kočkami (v domácnosti může být koček příliš), vnitřní konflikt (např. „chci se jít vyčůrat, ale za rohem u záchoda vždy čeká děsivý pes“), nervozita (právě s projevy nervozity se však nemoc často zaměňuje)
 • další – revma a další

Nemusím jistě vysvětlovat, že abych mohla jako odborník na problémové chování koček pomoci, musíme vyloučit zdravotní příčiny chování. Bez spolupráce s veterinářem se tady opravdu neobejdeme! Příliš však nepomáhá to, že je problém často způsoben mixem příčin, anebo zůstávají i neznámé. To by zamotalo hlavu i zkušenému detektivovi!

Kůže jako mapa emocí – proč se kočky chovají jako šílené?

Pokud vás trápí ekzém nebo lupenka, jistě znáte na vlastní kůži, že při nervozitě vyrážka svědí tak nějak víc. Stejně tak všichni známe, jak nám kůže „cukne“ při úleku. Podobné pocity pravděpodobně vnímá i Vaše kočka, pokud hyperestézií trpí. Asi nic moc, že?

Kůže je bariérou, pomocí které tělo komunikuje s okolním tělem, a je tedy citlivá, zároveň nás však před světem chrání – a proto nás i kočky mohou nezvyklé vjemy vnímané přes kůži znervózňovat či dokonce děsit.

Velmi Vám doporučuji přečíst si také článek od paní MVDr. Žertové, která napsala skvělý článek o tom, jak souvisí emoční prožívání s kožními problémy.

A vidí tedy kočky duchy?

To nikdo neví! Tedy, pokud připustíme, že duchové existují, brr… 👻

Co se hyperestesie týče, kočky mohou v chodbě či v tom temném koutě skutečně něco vidět. Mohou ale mít „pouze“ neurologický problém, halucinace. Proto se prosím neděste duchů, ale spíš zpozorněte a tento problém řešte.

Jaké kočky jsou nejvíce ohroženy?

Myslím, že hyperstesie si nevybírá. Ovšem v literatuře lze nalézt zmínky o tom, že se to týká více orientálních plemen.

Paradoxně, tedy na rozdíl od spousty jiných potíží, které u klientů řešíme – to znamená, že víme, že je behaviorálního charakteru – tento syndrom trápí spíše solitérně žijící kočky. Ale také kočky, které nemají dostatek pozornosti (viz příčiny – behaviorální).

Je jasné, že by toho o hyperestesii šlo říci mnohem víc.

Dejte mi případně vědět, kdybyste chtěli pokračování!

Kateřina Štiblická,
řešitelka problémového chování koček 🐾

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek