Jak najít ztracenou kočku?

Utekla Vám kočka a netušíte, kde může být? Zachovejte chladnou hlavu a podnikněte následující kroky, které Vám ji pomohou najít co nejrychleji.

Ujistěte se, že skutečně došlo k útěku

Pokud si nejste 100% jistý/á, že k útěku kočky došlo, prohledejte nejdříve vnitřek bytu či domu – někdy kočky dokáží překvapit tím, že se schovají na těžko dostupná místa, kde v klidu setrvají i po několik hodin.

Těsně po útěku kočky

Pokud jste svěkem toho, že kočka právě vyběhla ze dveří, vyvarujte se ukvapených a rychlých pohybů a křiku, které mohou způsobit, že se Vaše kočka vyděsí a bude utíkat ještě rychleji. Vydejte se okamžitě za ní, snažte se udržet si ji v zorném poli. V případě, že se na Vás otočí, okamžitě si klekněte, nedívejte se jí do očí a co nejklidnějším hlasem se ji snažte přilákat k sobě. Je zde šance, že se vydá k Vám.

Prohlédněte skrýše v okolí

Vystrašená kočka obvykle v cizím prostředí vyhledává úkryt. Zvláště, pokud není zvyklá chodit ven či není ve svém teritoriu. Jako skrýš může kočce posloužit jakýkoli prostor, často i velmi těsný. Vyražte proto ven s baterkou – a to i ve dne (některá špatně viditelná místa a mezery, ve kterých se kočka může skrývat budete moci lépe a rychleji prohlédnout), a prohledejte nejbližší okolí. Neopomeňte také nahlížet pod zaparkovaná auta. Pokud bydlíte v bytě, prohledejte také vchod, chodiště, prádelnu, vstupní halu a další prostory, kam se kočka mohla při útěku dostat. Je totiž možné, že zůstala zde a bylo by tedy chybou tato místa opomenout.
Obvykle se kočka od domova příliš nevzdálí – nejčastěji zůstává v okruhu 100-150 metrů, pokud lze na této ploše nalézt zmíněný úkryt. Některé kočky byly dokonce nalezeny jen pár kroků od dveří. Vemte to proto při hledání v potaz.
Tip: Můžete využít pachovou stopu, kterou kočka zanechala ve své použité toaletě, a stelivo z toalety nasypat před vchod či vchodové dveře. 

Ptejte se

Během hledání venku se můžete ptát kolemjdoucích, zda Vaše zvíře neviděli. Vhodné je také hned na začátku kontaktovat přátele bydlící v blízkém okolí a sousedy, a požádat je o zvýšenou pozornost. Výhodné je požádat o pomoc také místní pejskaře, kteří obvykle okolí svého bydliště několikrát denně prochází, děti, které obvykle tráví venku značnou část dne, pošťačku či místní podniky (fotka umístěná s popisem kočky a kontaktem na Vás vylepená na místní sámošce dokáže divy – více o vhodném sestavení letáku se dočtete níže). Platí pravidlo, že čím více lidí bude o situaci vědět, tím větší je šance na úspěch.

Mluvte na ni

Při volání na kočku se snažte o podobný tón, jakým svou kočku přivoláváte obvykle. Můžete volat její jméno, pokud na některé slyší. Kočku, která je v cizím prostředí, a velmi často také poprvé v životě venku, bude pravděpodobně kromě dalších zvuků děsit i jakýkoli lidský hlas. Je proto možné, že Vás kočka nepozná okamžitě či neodpoví – nenechte se tím však znepokojit. Po každém zavolání chvíli v klidu vyčkejte na odpověď.

Vyražte i po setmění

Je jasné, že si čas útěku Vašeho mazlíčka nemůžete naplánovat dopředu – nicméně informace v tomto odstavci můžete využít, pokud se kočka nenašla během dne. V hledání je dobré pokračovat večer či v noci (například okolo 2:00) a brzy ráno. Ulice jsou v tuto dobu obvykle klidnější (zákonitě jezdí méně aut a venku se pohybuje méně lidí). Kočka se tedy může osmělit a pokusit se sama vrátit domů – umístěte proto poblíž bydliště (logicky co nejblíže, například ke vchodovým dveřím) misku s jídlem a pokuste se zajistit, aby byl někdo doma. Porci voňavého kočičího jídla, nejlépe toho na které je kočka zvyklá vemte také s sebou. Nezapomeňte baterku, a podobně jako v kroce č. 2 prohlížejte možné skrýše. Z hlediska Vaší bezpečnosti bude lepší, pokud si s sebou vezmete doprovod.
Tip: Kočky si často velmi dobře pamatují nejen čas krmení, ale také zvuky, které ho doprovázejí – například sypání granulí, šustění sáčků či otevírání kapsiček. Obvykle jsou tyto zvuky spojeny s příjemným zážitkem, proto těchto zvuků využijte i při svém hledání.

Vytvořte a rozmístěte letáky

Vytvořte stručná oznámení o ztrátě Vaší kočky. Měli byste uvést:
– plemeno (případně pouze ,,kočka domácí“)
– pohlavní a věk zvířete
– popis – barva a vzor srsti a další charakteristiky zjevné na první pohled (např.  zdravotní stav – pokud je kočka např. po amputaci končetiny, …)
– pokud je kočka čipovaná, připište i číslo čipu
– lokalitu (město, městská část, ulice a další informace, pokud jsou)
– čas a datum útěku
– jméno, na které kočka slyší (pokud je)
– kontakty (raději uveďte telefonní čísla i na další členy rodiny pro případ vybití baterky ve Vašem mobilu – což se při intenzivním hledání může stát snadno + email a další)
– fotku/více fotek (nemusí to být ta nejhezčí fotka, ideální bude ta, na které si je mazlíček co nejvíce podobný)
– pokud chcete, můžete nabídnout také odměnu – obvykle to k nalezení zvířete velmi pomůže, odměny za nález se dnes obvykle pohybují mezi pár stokorunami až třebas po 2 000 Kč
Letáky rozmístěte na maximum míst v okolí, a také požádejte o možnost jejich vylepení na místní veterinární ordinace a další důležitá místa, kde se koncentrují chovatelé zvířat, a pak také na obchody, vchody do domů, místní školy a školy a další. Opět platí, že čím více, tím lépe. Letáky čas od času kotrolujte – někdy se stane, a to bohužel i cíleným zásahem jiného člověka, že se letáky znehodnotí či zmizí. Mějte proto pár dalších v zásobě.
Tip: Barevné letáky poutají více pozornosti, proto pokud máte možnost, preferujte barevný tisk.

Koho kontaktovat?

Pokud je Vaše kočka čipovaná, okamžitě kontaktujte společnost, od které čip máte.
Pak s žádostí o pomoc kontaktujte také:
veterinární ordinace a pohotovosti (pokud kočku někdo najde, může ji odnést právě sem, tím spíše, pokud by kočka byla zraněná – navíc je dobré o situaci informovat co nejvíce lidí, kteří se zvířaty pracují)
místní útulky a spolky pomáhající zvířatům (může se stát, že k nim nálezce zvíře odnese, navíc mají obvykle větší možnost oslovit více lidí, kteří Vám s hledáním mohou pomoci, a mohou Vám poskytnout také další rady), a požádejte, aby i oni zveřejnili informace o Vaší kočce
místní lidi skrze facebook – mnoho měst v ČR má dnes své vlastní facebookové profily a fóra, proto se ujistěte, že na všech těchto místech visí elektronická forma Vašeho letáku a požádejte veřejnost o sdílení a pomoc i touto cestou (pozor – příspěvek nejdříve vložte k sobě na profil, nastavte ho jako veřejný a až poté jej sdílejte do skupin – jinak se může stát, že příspěvek nepůjde lidem nasdílet ze skupiny ven)
internetové portály specializující  se na hledání ztracených mazlíčků – zveřejněte informace o hledaném zvířeti například na webech:

www.psidetektiv.cz – má i facebookové stránky
www.nalezenci.cz – má i facebookové stránky

Tip: Pro kontakt upřednostňujte (kromě facebookových skupin) emailovou formu, anebo přes telefon oznamte, že zašlete také email – můžete k němu totiž přiložit fotografie Vaší kočky, díky čemuž ji bude možné lépe a rychleji identifikovat.

 

Jak najít ztracenou kočku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek