Péče o kočku pro osoby s handicapem

Handicap, ať už je jakýkoli, by nám neměl bránit ve štěstí. Jsem ale jedním z těch lidí, kteří pro své štěstí kočku ve svém životě nutně potřebují. Pokud mezi ně patříte také, ale z důvodu fyzického handicapu váháte, zda si ji pořídit, či jak se jí nadále kvalitně věnovat, nabízím Vám pár tipů, jak na některé zdánlivě nepřekonatelné bariéry vyzrát.

Uvědomuji si, že lidé s handicapem netvoří homogenní skupinu, ale jsou to různé osobnosti s rozličnými potížemi i silnými stránkami. Jako my všichni. Ovšem, věřím, že většinu těchto tipů budete moci využít, ať už vám život nadělil cokoli.

Tento článek není sponzorován výrobci uvedených produktů. Přesto jsem přiložila pár odkazů pro rychlejší vyhledávání.

Článek se samo sebou hodí i pro milovníky koček, kteří jsou již déle mladí, a některé pohyby jim tedy mohou činit potíž.

Krmení granulemi je snadnější

Pokud máte omezenou možnost pohybu, může pro Vás být snadnější nasypat jich pár do misky, spíš než otevírat konzervu a po lžíci vyndat celou porci.

Existují také automatické „krmiče“ a krmítka, do kterých dáte krmivo jen jednou za pár dní, a pak už kočce „na příděl“ padá pravidelně samo. Toto může být ideálním řešením, pokud je častá manipulace s čímkoli problém. Vyrábí se jich spousta, stačí do vyhledávače zadat „automatické krmítko pro kočky“. Mají je i na Zoohitu.

Dostatek čisté pitné vody obstará fontánka

Většina koček beztak preferuje tekoucí vodu před stojatou.

Může se to zdát jako zbytečná investice, ale pokud je pro vás pohyb problém, fontánka pro kočky, kterou dnes můžete pořídit v řadě e-shopů, dokáže ušetřit spoustu starostí. Extrémní výhodou je pak především to, že vodu v průběhu cyklu sama čistí, a zůstane tak déle čerstvá. Péči tak potřebuje pouze jednou za několik dní.

Opět se jich vyrábí spousta – pro urychlení připojuji odkaz na Heuréku.

Čištění kočičí toalety chytře

Jestliže Vám sklánění se či dřepání si dělá potíže, kočičí exkrementy či hrudky steliva můžete sbírat pomocí sběrače exkrementů (příklad zde). Alespoň výkaly je potřeba sbírat i ze silikátového steliva.

A jaké stelivo je nejvhodnější? Ideální je takové, které vyhovuje kočce. Pokud je však kočka ochotna používat více druhů, pak se hodí to s velkými částicemi – méně se vynáší, a Váš byt či dům tak zůstane déle čistý.

Protože celé stelivo – silikátové i to hrudkující – je potřeba čas od času obměnit, využijte sáčky do kočičí toalety. Fungují jednoduše tak, že celou toaletu „vystelou“, a stelivo pak sypete vlastně do velkého sáčku. Celý obsah toalety pak budete moci odstranit najednou, a toaleta díky sáčku také zůstane čistější, čímž odpadá náročná desinfekce záchodu při každé obměně steliva. Opět pro rychlost přidávám odkaz na Heuréku.

Hry s laserem – ale správně!

Pokud máte omezenou možnost pohybu, a přesto chcete svoji kočku pořádně „prohnat“ a dopřát jí zábavnou hru, můžete využít laser. Není to však jen tak. Jak jsem již psala v jednom z minulých článků, nesprávné využití při hře může kočku pěkně frustrovat.

Přesto jej nezavrhuji. Proč?

Pokud Vám Vaše ruce pohyb alespoň o nějakém rozsahu, pak budete moci bez větších problémů přejíždět laserem po podlaze či stěnách. Klíčové je upoutat pozornost kočky, například „cukáním“ světýlka těsně vedle kočky, či „zajetím“ za roh.

Klíčem k uspokojivé a příjemné hře je prohánění kočky správně ukončit. Jen zhasnout laser prostě nestačí. Opět vás proto odkáži na článek Kočka a laser – může to fungovat?
Jen ve zkratce – stojí za to kočku naučit – například pomocí kliknutí klikru, ale lze využít i Váš hlas (určíte si slovo, kterým dáte kočce najevo, že dělá správnou věc – např. „Skvěle!“) – že ulovení světýlky přináší odměnu. Případně lze tímto hru i ukončit – a ujistíte se, že kočka neodejde s prázdnou. Kočka je totiž lovec, a pokud loví, loví a loví… a pravidelně několikrát denně po celé měsíce či roky nic nezíská, můžu být TROŠKU frustrovaná. Tréningem kočky tomu však můžete předejít. Ráda Vás to naučím, kontaktujte mě!

Záložní plán, když se věci zrovna nedaří

I člověk bez handicapu by měl mít možnost požádat o pomoc s péčí o kočku rodinného příslušníka či přítele. A to nejenom, když vás potkají nečekané zdravotní komplikace, ale například když potřebujete kočku dostat na veterinu – což může být někdy potíž. Případně může za vás vymýt a doplnit automatické krmítko pro kočky a fontánku. Domluvte se tedy předem s člověkem, kterému důvěřujete a na kterého se můžete spolehnout.

A zapište si za uši, že kdyby Vás číča zlobila, můžete se na mě kdykoli obrátit ❤️.

Péče o kočku pro osoby s handicapem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek