Kočičí polepšovna Kateřiny Štiblické

Tresty ve výchově kočky – fungují či ne?

Trestáte svoji kočku? Může být trestání kočky účinné při řešení problémového chování?

Moje odpověď je NE.
Přestože jsou zvířata a jejich organismy připraveny na to, že život přináší změny, pocit bezpečí je pro každého živého tvora prioritou.

Maslowova pyramida potřeb uzpůsobená pro zvířata


Na obrázku můžete vidět adaptaci tzv. Maslowovy pyramidy základních potřeb, na rozdíl od té lidské je však tato lépe „napasovaná“ na potřeby zvířat (zvláště její vyšší stupně). Ty nejzásadnější potřeby – jako např. plné bříško – jsou nejníže. S naplněním níže postavené potřeby (např. „Bezpečí“) se pak naplnění následující („Vztahy“) stává stejně důležitým.
Mazlíčkům tedy pro jejich spokojenost nestačí pouze plná miska a čerstvá voda, a aniž by se cítili bezpečně, nemohou mít harmonické vztahy s okolím, nebo získat potřebné sebevědomí.
Trestem u zvířete pravděpodobně vzbudíme strach. Trest lze vlastně považovat za určitou formu tréningu zvířete – aplikujete jej proto, abyste změnili chování kočky. Tréning zvířat však musí mít určitá pravidla, aby si obě strany porozuměly, navíc sprejování vodou, křik, máchání čumáčku v čůránkách či dokonce fyzické násilí rozhodně nepomůže, abyste s kočkou našli společnou řeč. Vždyť ani hádka či konflikt mezi lidmi málokdy vede k porozumění, o co druhé straně vlastně jde.
Nejspíš tedy nedosáhnete toho, že si kočka uvědomí, co že to dělá špatně – pouze jí narušíte pocit bezpečí. A jak vidíte dle pyramidy potřeb, taková kočka může hůře prospívat v jiných oblastech života. Může se prát s jinými kočkami, může jí chybět sebevědomí při získávání nových zkušeností (návštěva, seznamování s jinou kočkou, …). Některé zase můžou začít značkovat či močit mimo toaletu. Toto rozhodně nejsou následky, které chcete od tréningu kočky pomocí trestů získat.
Při řešení každého problému se tedy starám v první řadě o to, aby se kočka i majitel cítili bezpečně, a mohli tak začít nacházet společnou řeč (viz pyramida – „Vztahy“).
Ať už se potýkáte s jakýmkoli problémem, a svoji kočku trestáte či nikoli, zasloužíte si pomoci. Obraťte se na mě, a já se ujistím, že se bude Vám i kočce lépe spát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek