Z praxe – značkování a močení mimo toaletu lze někdy těžko odlišit

Proč je každý případ problémového chování koček jiný, a proč je vždycky potřeba individuální přístup?

☝️ Podrobnější verzi tohoto článku, který vyšla v časopisu Naše kočky, najdete zde.

Chovatelské příručky versus realita

V mnoha příručkách a poučkách se dočtete, čím přesně se liší kočičí značkování močí od „prostého“ čůrání mimo toaletu. Například, když kočka močí mimo záchod, a na zemi pak naleznete velkou louži moči, nemůže se přeci jednat o značkování, protože při něm je množství vyloučené moči podstatně menší. Nebo třebas, že pokud kočka značkuje, močí v pozici ve stoje na vertikální povrch (na zeď, pohovku)…
Vždycky se klientů na tyto věci vyptávám, a zajímám se i o místo, kde se nečistotnost kočky děje. Ovšem, v praxi málokdy stačí následovat přímočará pravidla z knížek.

Příklad z praxe

Kocourek pravidelně močil na zeď hned za svojí toaletou. A to i několikrát denně. Navíc u toho stál, cukal ocasem, a moč stříkal přímo na zeď. Moči tedy bylo trošku víc, než by člověk dle pouček čekal, ale obecně by to dle většiny pozorovatelů „spadlo“ pod značkování… Ale nebylo! Přesto, že moč byla dle vyšetření v pořádku. Jak to?
Kocourek byl starší, a protože jinak než takto vlastně vůbec nemočil – a je zvláštní, že by kočka pouze značkovala, ale nikdy se nešla „normálně“ vymočit – nechali jsme ho vyšetřit na veterině. Zjistilo se, že kočka měla v zadních nohách děsivou artrózu, a „přidřepnutí“ během močení tak bylo skutečným utrpením. A právě čůrání ve stoje pak bylo jedinou možností, jak si ulevit.

Co si z toho tedy odnést?

Pouhé následování jednoduchých pouček by v případě popsané situace znamenalo, že bychom tento bolestivý problém přehlédli… Neznamená to, že by všechny příručky lhaly. Ovšem přijít věcem na kloub prostě může být z pohledu laika složité.
Proto, pokud si s nečistotností své kočky nevíte rady a chcete jej rychle vyřešit, napište mi a objednejte se. Přijdeme tomu společně na kloub, stejně jako kocourkovi!

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

certifikovaný odborník na problémové chování koček
a absolventka tohoto oboru na zahraniční universitě 👩‍🎓

Z praxe – značkování a močení mimo toaletu lze někdy těžko odlišit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek