Kočičí polepšovna Kateřiny Štiblické

Z praxe – značkování a močení mimo toaletu lze někdy těžko odlišit

Proč je každý případ problémového chování koček jiný, a proč je vždycky potřeba individuální přístup?

V mnoha příručkách a poučkách se dočtete 🧐, čím přesně se liší kočičí značkování močí od „prostého“ čůrání mimo toaletu.
Například, když kočka močí mimo záchod, a na zemi pak naleznete velkou louži moči, nemůže se přeci jednat o značkování, protože při něm je množství vyloučené moči podstatně menší. Nebo třebas, že pokud kočka značkuje, močí v pozici ve stoje na vertikální povrch (na zeď, pohovku)…
Vždycky se klientů na tyto věci vyptávám, a zajímám se i o místo, kde se nečistotnost kočky děje. Ovšem, v praxi málokdy stačí následovat přímočará pravidla z knížek 🥺. Uvedu jeden příklad za všechny…
Kocourek pravidelně močil na zeď hned za svojí toaletou. A to i několikrát denně. Navíc u toho stál, cukal ocasem, a moč stříkal přímo na zeď. Moči tedy bylo trošku víc, než by člověk dle pouček čekal, ale obecně by to dle většiny pozorovatelů „spadlo“ pod značkování… Ale nebylo! Přesto, že moč byla dle vyšetření v pořádku. Jak to 🤔?
Kocourek byl starší, a protože jinak než takto vlastně vůbec nemočil – a je zvláštní, že by kočka pouze značkovala, ale nikdy se nešla „normálně“ vymočit 😯 – nechali jsme ho vyšetřit na veterině. Zjistilo se, že kočka měla v zadních nohách děsivou artrózu, a „přidřepnutí“ během močení tak bylo skutečným utrpením 😿. A právě čůrání ve stoje pak bylo jedinou možností, jak si ulevit.
Pouhé následování jednoduchých pouček by v tomto případě znamenalo, že bychom tento bolestivý problém přehlédli 👀…
Pokud si s nečistotností své kočky nevíte rady a chcete jej rychle vyřešit, napište mi a objednejte se. Přijdeme tomu společně na kloub 🔎, stejně jako kocourkovi!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek