Kočky v rauši – dopřejte jim tyto rostliny

Kočka, tedy profesionální lovec, pro své štěstí potřebuje kromě bezpečí a potravy i zajímavé a podnětné prostředí. Vždyť v přírodě, kterou má stále pevně zapsanou v genech, je pořád co dělat. Navíc, čich je pro kočku vůbec ten nejpodstatnější smysl. Kromě hraček a kvízů se tedy hodí kočkám nabídnout i rostliny. Ovšem ne ledajaké.

Prověřená šanta kočičí neboli catnip (Nepeta cataria)

Přestože zhruba polovina koček má zapsáno v genech, že jim šanta nikdy nic říkat nebude, druhá půlka koček při čichání šanty prožívá očividně neskutečné stavy. Proto je catnip oblíbenou součástí různých kočičích doplňků, tak pro řešení problémového chování.

Za často bláznivým účinkem šanty neboli catnipu stojí halucinogen Nepetalakton. Tato molekula působí přímo na centrální nervový systém kočky, ovlivňuje fungování mozku a dokáže tak dočasně ovlivnit mentální procesy kočky. Ačkoli je obecně šanta považována za bezpečnou, nenávykovou a netoxickou, nikdo nemůže říci s jistotou, co se kočce během rauše děje v hlavě. Držme se ale toho, že si kočky obvykle více hrají, různě se převalují, mazlí se, ojíždí předměty tvářemi, či dokonce koušou. Spousta věcí zkrátka naznačuje, že si to prostě užívají.

Aktinidie stříbrná (Actinidia polygama) – japonská kolegyně catnipu

V Japonsku je běžně používaná místo šanty kočičí, u nás je tato rostlina již známa méně. Kolem 80 % koček projevuje stejné chování, jako po šantě, a dokonce na ni obvykle reagují i kočky, kterým šanta nic neříká.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) a Zimolez tatarský (Lonicera tatarica)

U kozlíku lékařského pro kočky obvykle využíváme sušený kořen

Stejně jako aktinidie, i tyto dvě rostliny dokáží vyvolat reakci i u některých koček, které jsou netečné vůči účinkům šanty.

Jak to můžete využít?

Můžete koupit buďto různé přípravky s těmito rostlinami, nebo si je můžete vypěstovat sami (a např. nasušit, zvláště v případě kořene kozlíku).

Zejména šantu a aktinidii stříbrnou využijte na:

  • Zvýšení atraktivity škrabacích ploch a prevence poškození zařízení bytu
    Když kočky cítí např. na škrabadle šantu, častěji a déle toto místo škrábou. Můžete tak kočku snadno přesvědčit, aby nechala na pokoji Vaši sedačku!

Šanta, aktinidie stříbrná a ostatní:

  • Zábava pro kočku i pro Vás, prevence nudy a z ní pramenícího problémového chování
    Jak jsme již v úvodu naznačili, nuda není pro kočku přirozená – a pomocí rostlin jí tak můžete lépe zaměstnat hlavu. Možnost, že bude vymýšlet hlouposti, je tak nižší. A ano, i nuda může způsobovat poruchy chování koček. Důraz na tento typ obohacení prostředí klaďte především v případě, že si berete kočku „z venku“ (v tom případě dbejte stejně jako u „domácích“ koček na to, aby měla kočka trávu na okus, například oves).

Kdybyste chtěli pomoct s problémovým chováním kočky, či vymyslet, jak ji udělat ještě šťastnější, napište mi a objednejte se!

Některé rostliny se pro kočky ale rozhodně nehodí – viz tento článek:

Čichám, čichám konec článku!

Kočky v rauši – dopřejte jim tyto rostliny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek