Dobrá otázka! Odpověď ale nebude jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. O to je ale zajímavější.
Péče a udržování vztahu
Allogrooming, jak se vzájemná péče o kožich odborně nazývá, obvykle provozují kočky, které se navzájem dobře znají, a mají vytvořenou dobrou sociální vazbu. Může to tedy být známkou náklonnosti a důvěry.
Ukázka, kdo je tu pánem
Výše postavené kočky často pečují o srst těch níže postavených. To může být na první pohled matoucí, že?
Často také zaujímají vyšší postoj (sedí či se nahýbají nad druhou číčou). Ta lízající však také mnohem častěji ukazuje druhé svoji temnou stránku různými ústrky. Vypadá to tedy, že vyjádřit své nekalé cíle lízáním je bezpečnější, než to samé ukázat při potyčce.
Čistě praktická věc
Je také jasné, že toto chování má především praktický význam, vždyť některé kočky prostě osloví druhou kočku s žádostí o vyčištění jazykem těžko dostupných míst, jako třebas krček či hlavu. A zde nesmíme zapomenout ani na kočičí mámy, které se často úzkostlivě starají o srst svého potomstva. Už jen proto, že predátory lákají pachy spojené s porodem.
Teorie je super, ale jak je to v praxi?
V praxi se na to ale často dívám jednodušeji. Například, pokud si například 2/3 koček v domácnosti navzájem lížou kožíšky, a třetí pravidelně zůstává na ocet, pak může být značkování vysvětleno sociálními problémy mezi kočkami. Pídím se tedy po dalších ukazatelích. Čištění srsti někdy může být jednostranné a tak se nelze spolehnout jen na toto. K zamyšlení ale tento příklad myslím stačí.
Upravená verze tohoto článku byla zveřejněna také ve Zvířecích zprávách.