Kočičí polepšovna Kateřiny Štiblické

Proč si kočky navzájem čistí srst?

Dobrá otázka 🧐. Odpověď ale nebude jednoduchá.


📌 Allogrooming, jak se vzájemná péče o kožich odborně nazývá, obvykle provozují kočky, které se navzájem dobře znají, a mají vytvořenou dobrou sociální vazbu. Může to tedy být známkou náklonnosti a důvěry. Jenže někdy…
📌 … výše postavené kočky často pečují o srst těch níže postavených. Často také zaujímají vyšší postoj (sedí či se nahýbají nad druhou číčou). Ta lízající však také mnohem častěji ukazuje druhé svoji temnou stránku různými ústrky. Vypadá to tedy, že vyjádřit dominanci lízáním je bezpečnější, než to samé ukázat při potyčce.
📌 Je také jasné, že toto chování má především praktický význam, vždyť některé kočky prostě osloví druhou kočku s žádostí o vyčištění jazykem těžko dostupných míst, jako třebas krček či hlavu.
📌 A nesmíme zapomenout na kočičí mámy, které se často úzkostlivě starají o srst svého potomstva. Už jen proto, že predátory lákají pachy spojené s porodem.

V praxi se na to ale často dívám jednodušeji. Například, pokud si například 2/3 koček v domácnosti navzájem lížou kožíšky, a třetí pravidelně zůstává na ocet, pak může být značkování vysvětleno sociálními problémy mezi kočkami. Pídím se tedy po dalších ukazatelích. Čištění srsti někdy může být jednostranné a tak se nelze spolehnout jen na toto. K zamyšlení ale tento příklad myslím stačí.

Upravená verze tohoto článku byla zveřejněna také ve Zvířecích zprávách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek