Stárnoucí mozek potřebuje stimulaci jako prase drbání

„Moje kočičí seniorka si už vůbec nehraje. Myslím, že je to prostě stářím.“, zní často na začátku řešení problémového chování koček. Proč se na chuť si hrát vyptávám? A jak a proč kočky podpořit ve hře také ve vysokém věku?

Stárnutí lidí i koček přináší mnoho výzev a problémů, a vše se nevejde do jednoho článku. Tento článek proto zachycuje pouze malou část z celkové problematiky!

Kdy že kočky začínají stárnout?

S různými nemocemi se u koček můžeme setkat v každém věku, nicméně jako se stárnoucími v praxi pracuji již s kočkami mezi 6-10 lety – alespoň co se rizik a (často nežádoucích) změn chování týče. Věřím však, že tento článek bude relevantní především pro skupinu koček starších 11 let, kde se u koček již můžeme setkat s vyšším výskytem zdravotních potíží.

Proč si hrát i se starší kočkou?

Společná hra pomůže mimo jiné upevnit pouto mezi Vámi a kočkou, což vám pomůže tyto potíže společně snadněji překonat. Zároveň stárnoucí zvíře aktivizuje. Přesto je problematika hry u koček obecně poměrně podceňována.

Změna je život – a kočičí mozek to ví

Při pobytu v divočině je málokdy nouze o příjemná i nepříjemná překvapení, a podmínky často nejsou vůbec ideální. Kočky se na to, stejně jako mnoho jiných zvířat, v průběhu evoluce naučily reagovat a připravovat. Těžko se může připravovat v situaci, kdy zrovna řeší důležitý či akutní problém.

Jakmile se však svět na chvilku uklidní, kočka ráda volný čas stráví odpočinkem, ale i hrou či průzkumem prostředí.

Hra je totiž užitečným a bezpečným nástrojem, jak se toho naučit více o tvorech okolo sebe. Nevnímejme ji tedy jako luxus, bez kterého se kočka obejde, a přesto zůstane v pohodě! Hra je pro život důležitá.

„Hru pro kočky nevnímejme jako pouhý luxus či nadstandard.“

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Moje starší kočka si postupně úplně přestala hrát… Mám zpozornět?

Ano. Právě absence chuti ke hře může být jedním z ukazatelů, že kočka strádá v jiných oblastech života. Hra totiž nastupuje v okamžiku, kdy kočka neřeší jiný, zásadnější problém (viz předchozí). Až příliš často se setkávám s případy, kdy kočky ztrácejí zájem o okolní dění, stahují se do sebe, ztrácí sebedůvěru a nehrají si – „jen“ proto, že je trápí třebas bolest, která se neřeší. Majitelé těchto zvířat pak o skrytém problému nemají tušení, a vše připisují právě stáří… Myslete na to, a pokud máte podezření, jednejte – lepší zjistit, že je kočka v pořádku, a prostě si hraje „jinak“, než přehlédnout tento signál.

Jaké jsou další ukazatele, že je třeba veterinář?

Protože s vyšším věkem kočky často trápí více a více zdravotních potíží, doporučuji pozorovat následující (není to vyčerpávající a konečný výčet):

  • změny potravního chování (kočka konzumuje potravu či pije více/méně)
  • snížení/zvýšení tělesné váhy kočky
  • snížení/zvýšení produkce moči a exkrementů
  • snížení pohyblivosti, více spánku
  • změny ve vztahu k jiným kočkám či lidem
  • změny chování – např. kočka méně navštěvuje svá oblíbená jinak místa (často vyvýšená), méně využívá škrabadlo, pláče v noci, či si právě méně hraje atp.

Co pozorovat a průběžně kontrolovat ohledně zdraví Vaší kočky?

To Vám jistě poradí také Váš veterinář, kterého požádejte o pomoc jako prvního. Mnoho klinik také nabízí i geriatrické balíčky, což zní jako fajn nápad. U starších zvířat se totiž vyskytuje i více různých onemocnění najednou.

„Pokud si kočka přestává hrát, či již nenavštěvuje svá oblíbená místa, hledejte příčinu – mnohdy za to může zdravotní problém, ne stáří. Navíc, zdravotní potíže mohou postihnout i mladé kočky.“

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Zlatá pravidla, kterých se držet

Kočku ke hře motivujte (třebas pomocí pamlsků, když zdraví dovolí), ale nikdy ji nenuťte. Jednak nechceme, aby kočka překračovala své psychické a fyzické limity, zároveň má ale hra  přinášet i psychické benefity – což lze pouze, pokud je dobrovolná.

U koček, na kterých se stáří fyzicky projevuje, tedy hry volte vzhledem ke zdravotnímu stavu a ochoty se hýbat. Také intenzitu hry volte dle zdravotního stavu zvířete (např. u špatně pohyblivých zvířat nabídneme raději hry pasivní – třebas kočičí hlavolamy).

Stejně jako u lidských seniorů či lidí s různými zdravotními potížemi myslete na bezpečnost. Pozor na kluzké podlahy, ale také povrchy, kde se skvěle zadrhávají kočičí drápky (např. koberce s vysokým vlasem).

Vždy dejte kočce prostor na regeneraci, a to nejen fyzickou. Kupříkladu kočičí hlavolamy mohou některé kočky velmi psychicky unavit.

Jaké aktivity vybrat?

Tento výčet není vyčerpávající. Vybrala jsem ale činnosti z mé praxe nejoblíbenější a nejjednodušší na provedení. Pokud byste si nevěděli byste rady, jak svoji kočku „rozehrát“, můžu pomoci jako odborník.

Dobře pohyblivá zvířata mohou profitovat z mávátek/udiček, které můžete zakoupit v jakémkoli zooshopu. Kočku můžete pořádně prohnat, pokud to však odmítá či jí to není po chuti, lze hračku na provázku také tahat po zemi okolo ní a nechat ji lovit v sedě či v leže. Alternativou, která zároveň šetří čas a podporuje kočku v chůzi, je přivázání delšího provázku za náš pásek. Na konci provázku, který pak při chůzi jezdí po zemi, může opět být přivázána kočičí hračka. Jak se budete doma pohybovat, stane se z hračky lákavý pohyblivý cíl, jehož pohyby kočka navíc nemůže vždy předvídat (což je velmi lákavé a dráždivé, že?). Pokud to místo hračky odnese třebas Váš kotník, nechte to být, a pozor, aby se kočka do provázku či pentle nezamotala.

To, že kočky milují krabice, jsme již slyšeli všichni. Pro kočky, které již nejsou tak pružné, nicméně volte krabice větší, a jednu stěnu vždy snižte pro usnadnění lezení dovnitř. Na internetu navíc najdete spoustu návodů na vylepšení a tvorbu hraček pro kočky z krabic či ruliček od toaletního papíru. Krabice a další však nikdy nenabízejte kočkám, které mají tendenci požírat nepoživatelné materiály – taková kočka může trpět picou (více zde).

Pojem „enrichment“ úspěšně prosákl také do českého prostředí. Přesto je často chápán mylně – nejde totiž jen o to nastavit trvale ideální (a tedy neměnné) prostředí, důležité je i kočku čas od času překvapit, a podpořit její touhu zkoumat a nacházet nečekané. Tu a tam tedy po bytě rozmístěte např. hromádku vhodných pamlsků atp. Skvělé jsou také hlavolamy pro kočky – také zvířata ráda vidí výsledky své práce, a pověstní holubi létající do pusy je tedy po chvilce omrzí.  Jedná se však o mentálně náročnou aktivitu, kočka by měla mít možnost odpočívat. Kombinujte i s jinými činnostmi.

Zakupte také bylinky pro kočky (více zde).

Důležité upozornění: Tento článek poskytuje informace dle nejlepšího vědomí a svědomí autorky. Přesto je pouze obecným přehledem sepsaným s cílem rozšířit povědomí o potřebách starších zvířat, neslouží jako soubor rad pro konkrétní zvíře. Vždy je dobré vše prokonzultovat předem s veterinárním lékařem, potažmo s odborníkem na chování koček, kteří Vám dají nejlepší radu právě pro Vaší kočku.

Autorka článku vystudovala řešení problémového chování zvířat v zahraničí.
Navštěvuje kočky po celé ČR.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Stárnoucí mozek potřebuje stimulaci jako prase drbání

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek