Proč značkují i vykastrované kočky?

„Už zase počůral skříň!“ rve si vzteky vlasy paní Nováková. Ano, značkování pomocí moči dokáže pěkně deptat. A člověk by si myslel, že tomu kastrací spolehlivě předejde. Proč to kočky dělají?

Autorka článku vystudovala řešení problémového chování zvířat v zahraničí, a je tedy prvním certifikovaným českým odborníkem. Navštěvuje kočky po celé ČR.

Více typů nečistotnosti koček

Majitelé „značkováním“ často myslí jakoukoli nečistotnost kočky. Pojďme si to však lépe rozdělit:

  • Značkování močí či výkaly – nástroj používaný kočkami
  • Kočičí nečistotnost, močení/kálení mimo toaletu (více zde) – potřeba vykonat potřebu, jen se děje mimo toaletu, někdy také označováno jako tzv. nežádoucí močení atp.

Není to jen o pohlavním pudu – spouštěče se různí

Kočky značkují primárně proto, že vnímají narušení svých zdrojů nebo prostředí. Typicky se proto značkování rozjíždí během rekonstrukcí, po příchodu další kočky do kolektivu, či když se do sousedství nastěhuje nová kočka (pozor, stačí i pohled na cizí kočky v zahradě). Někdy ke spuštění stačí dokonce i boty, na nichž se zachytil nějaký pach zvenčí, či nákupní tašky čerstvě přinesené domů. Mohou tak reagovat i na změnu rutiny (změna pracovní doby atp.).

Klasické značkování nevykastrovaných kocourů, které si všichni představíme spíše, je vlastně se zdroji spojeno také – i možnost spářit se je jedním z nich, a to velmi důležitým. Navrch všeho kočka může značkovat i proto, že nemá přístup k něčemu důležitému (např. zahrada). Nezřídka k tomu vedou i zdravotní potíže kočky. Paleta spouštěčů je velice široká, a jsou často individuální.

Je to tedy snaha kočky mi něco sdělit?

Značkování jakéhokoli druhu je skutečně dalším způsobem komunikace, a patří mezi přirozené chování kočky. Kočka se tím zároveň uklidňuje – obvykle začíná, když je rozrušena, zklidní se tím. Kočky jsou prostě na chemickou komunikaci specialistky. Ovšem, výzva nemusí být určena přímo Vám. Přesto na základě toho můžete jednat a problém začít řešit.

Nic není přímočaré

V příručkách se například dočtete, že při značkování kočka například močí v pozici ve stoje. Moč pak stříká na sociálně důležitá místa či předměty (např. páníčkovo prádlo na zemi, sedačka), či místa, která jsou z pohledu kočky dobře vidět (skříňka, parapet, …) – tedy na vertikální i horizontální plochy.

Prosté „močení mimo“ se naproti tomu odehrává spíše na místech a materiálech, které imitují toaletu (jsou savá, ohraničená), množství moči bývá větší, a nachází se obvykle na plochách vodorovných.

Vždy je však nutné dívat se na situaci jako takovou, ne se ji snažit slepě připodobnit k teorii, i když je důležité tyto informace znát. Uvedu příklad:

Kocour několikrát denně močil na zeď hned za svojí toaletou. Stál u toho, cukal ocasem a moč stříkal přímo na zeď. Kdybychom slepě následovali teoretická pravidla, jistě bychom dospěli k závěru, že značkuje. Nicméně, kromě toho, že kocour vlastně jinak moč nevylučoval, což je zvláštní, již také měl svůj věk. Nechali jsme ho proto vyšetřit u veterináře a byla mu zjištěna artróza kyčelních kloubů, a zaujmutí typické polohy bylo tedy velmi bolestivé. Po vyřešení bolesti pak ustoupila i kocourkova nečistotnost.

Může kočka močit mimo i značkovat zároveň?

Bohužel ano.

Aby nám to kočky pěkně zavařily, někdy se mohou dopouštět značkování i „pouhého močení“ zároveň, a mimo toaletu mohou dokonce i kálet. V tom posledním případě se nejspíše nejedná o značkování (pomocí výkalů je vzácné).

Nezapomeňte proto odborníkovi sdělit veškeré potíže, i kdyby pro Vás např. nebylo odklízení výkalů tak problematické, jako čištění moči.

Kastrovat se jednoznačně vyplatí

Díky kastraci drtivý většina koček značkovat nebude, jedná se o nejúčinnější prevenci vůbec. Zároveň tím předejdete spoustě jiných potíží, vždyť ne každé normální chování nevykastrované kočky je slučitelné se soužitím v domácnosti.

Přesto, že dle výše uvedeného by mělo být jasné, že pouhá kastrace nezaručí na 100 %, že kočka nebude mít důvod značkovat (vždyť i vykastrované kočky se mohou stěhovat atp.). Je totiž  zapotřebí zasadit se o pohodu našich mazlíčků za každé situace, a pro prevenci potíží tak udělat maximum, a nespoléhat pouze na kastraci samotnou.

Vyšlo také v časopisu Naše kočky – Proč někdy značkují i kastráti? (číslo 7, 2020).

Další zdroje:

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

řešitelka problémového chování koček, se kterým si nikdo jiný neví rady

Proč značkují i vykastrované kočky?

3 komentáře u „Proč značkují i vykastrované kočky?

  1. Dobrý den.Moc prosím o radu.Mame doma v bytě skoro tříměsíční koťátko.Mame ji tři týdny.Prvni týden vše v pohodě,chodila na záchod a po týdnu jak když utne.Kazdy den aspoň jednou za den se vycura mimo zachod.Nechapu proč,co je za problém.??
    Děkuji předem.
    Monika Novotná

  2. Dobrý den, potřebovala bych radu. Mám 4 letého vykastrovaného kocoura a pořád stříká na různé věci, strašně to smrdí a vůbec nevím co s tím. Existuje něco aby přestal? Předem děkuji za každou radu. Monika Gaidečková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek