Evakuace zvířat #2: Jak svoji kočku zachránit před přírodní katastrofou?

Když je doslova oheň na střeše, na čtení návodů a článků není čas. Proto si to raději přečtěte rovnou.

Plán je gró ✔️

☝️ Tento článek navazuje na příspěvek Evakuace zvířat #1: Jak svoji kočku připravit na požár, povodně či tornádo?, kde se dozvíte, co je třeba udělat předem v rámci příprav. Nyní se však budeme věnovat tomu, co dělat, když je už zle. Ale jen pro zopakování – abyste mohli zase v klidu spát, bylo by fajn mít splněné následující:

 • Připravte kočce nouzové zavazadlo.
  Bude se hodit také při nenadálých veterinárních pohotovostech. Více zde.
 • Nechte kočku předem očipovat.
  Info a diskuze odborníků o čipování koček zde.
 • Průběžně sledujte počasí.
  Třeba Meteopress.

☝️ V tomto článku k tomu přidáme:

 • Na co je třeba kočku vytrénovat (cestování, přivolání, kšíry)
 • Plány, kam se můžete s kočkami uchýlit pokud budete muset překotně opustit domov
 • Nalezení člověka, který kočku zachrání za Vás v případě nepřítomnosti
 • Tipy pro majitele více koček
 • Příprava vyvýšené místnosti pro případ povodní
 • Tipy pro podpoření pocitu bezpečí koček v cizím prostředí

Co říkají o evakuaci zvířat české oficiální zdroje?

Třeba v POKYNECH PRO OBYVATELSTVO PŘI EVAKUACI od Hasičského sboru ČR se dočteme, že:

 • Kočky a psy je možno evakuovat jen v příručních schránkách.
 • Pokud vlastník zvířat není schopen zvířata včasně evakuovat (např. rychlý nástup povodně), doporučuje se vypustit zvířata z chovatelských objektů, aby sama mohla uniknout před povodní.
 • Je vhodné zvířata označit (štítek, značka lihovým fixem apod.), aby bylo možno po povodni zvířata identifikovat a určit majitele.

S dovolením však zkusím tyto informace trošku zkultivovat a rozvést…

Přijde Vaše kočka na zavolání? 👄

Jsem si jistá, že většina z vás si odpoví „Ano“. Situace, o kterých tu ale mluvíme, jsou dost nestandardní. Ujistěte se, že je kočka vytrénována na přivolání opravdu spolehlivě za každé situace. Můžete tak získat cenné vteřiny navíc.

Ano, i kočky se dají trénovat.

Zvládá Vaše kočka přepravku a cestování? 🚙

Možná to znáte – máte kočku, která se nenechá dát do přepravky. Pere se či celou cestu „prozvrací“, a u veterináře pak na sebe nedá sáhnout. Po pár takových zkušenostech se můžete rozhodnout, že to nemáte zapotřebí, a i když tedy vidíte jasné známky toho, že kočce něco může být, čekáte, dokud není skutečně zle. O preventivních prohlídkách už vůbec nemluvě.

Pokud s kočkou bojujete i při běžné návštěvě veteriny, co asi nastane, pokud budete řešit akutní krizi? Nehledě na to, že netrénované kočky, které při cestě trpí, mají skutečně těžký život.

Pokud s kočkou bojujete i při běžné návštěvě veteriny, co asi nastane, pokud budete řešit akutní krizi? Nehledě na to, že netrénované kočky, které při cestě trpí, mají skutečně těžký život.

Pokud to tedy trošku skřípe, řešte to teď, nespoléhejte na to, že „se to nějak zvládne“. Může jít doslova o vteřiny! Navíc, pokud se kočka naučí, že je přepravka fajn a bezpečný prostor, může se tam schovat automaticky, a pak ji jen vynesete.

Kde s kočkou budete, kdyby něco? 🏠👜

Pokud nás opět přepadne tornádo či jiná hromadná katastrofa, bude tuto otázku nečekaně řešit spousta lidí. Avšak v případě, že se bude jednat třeba „jen“ o domácí požár, zamyslete se již nyní, kam se s kočkou uchýlíte. Může to být dobrá známá s pokojem pro hosty (a pochopením pro kočky) či hotel, který Vás přijme i se zvířaty.

S hledáním hotelu, kde se koček nebojí, můžou pomoci majitelé výstavních koček.
Tuto situaci řeší i několikrát do roka!

Jistě chápete, že se takový hotel nehledá snadno, což potvrzují třeba skupiny majitelů psů na sociálních sítích zaměřující se speciálně na ubytování se psi. S kočkami to bude, ze strany hotelů, jistě ještě náročnější. Samozřejmě můžete požádat o asistenci místní útulky, ty mají však v případě větších pohrom co dělat samy o sobě.

Co když nebudete doma? 😢

Ideálně jste na to mysleli předem, třeba díky přečtení tohoto článku, a máte koho kontaktovat v nejbližším okolí. Třeba hodnou sousedku, která má klíče, a může kočky evakuovat, pokud nemůžete okamžitě přijet a kočky zachránit. Nezapomeňte takovou osobu pravidelně zásobovat bonboniérami a kafíčky.

Zároveň, prosím, o celé problematice poučte všechny členy rodiny.

Povodně – když zůstáváte doma 🌊

Pozor: Tato část obsahuje informace, které nejsou vhodné pro slabší povahy!

Netřeba říkat, že je obvykle vhodné vyhledat vyšší místa v domě. Během letošních povodní v Německu našli, bohužel, spoustu mrtvých v zatopených sklepech. Nejspíš je povodeň překvapila, když se byli dolů podívat či zachránit cennosti… (zdroj).

Ano, některé kočky se naučí plavat. Rozhodně na to ale nespoléhejte – reálná kočka nemá devět životů.

Také netřeba upozornit, že pokud žijete v oblasti, kde jsou povodně běžné, mějte neustále připravenou kočičí výbavu právě v místnosti, kam se nejspíše uchýlíte. Případně, pokud bydlíte třeba v paneláku a cestovali byste do bezpečí do vyšších pater, určitě mějte připravené kočičí nouzové zavazadlo. Není vůbec příjemné, když jste s kočkou „v pasti“ a nemáte pro ni krmení ani toaletu… Počítejte se zásobami alespoň na 3 dny.

Pozor, požáry či tornáda jsou rychlovka! 🧯

Stačí doslova pár sekund, aby se Váš domov stal hořícím peklem. Prosím, nedopusťte, abyste až v tuto chvíli začali řešit co a jak.

Jak evakuovat více koček?

Mnoho českých domácností má více než jednu kočku. Bohužel najít jednoduché a elegantní řešení pro takovou evakuaci není nic jednoduchého…

Co je velmi důležité: Informace v tomto článku si nastudujte 2x lépe, než majitel jedné kočky. Čím více koček máte, tím větší musíte klást důraz na:
☝️ Natrénované přivolání koček
☝️ Tréning na snášení přepravky i cesty je nezbytný.
☝️ Musíte znát jejich schovky.
Pokud budete sami doma, 6 koček během minuty jinak nenajdete!
☝️ Normální člověk neunese víc než 2 kočičí přepravky. A dospělá kočka něco váží. Naučte své kočky na vodítko – velmi si ulehčíte situaci. Pokud to nejde jinak, prostě je všechny popadněte.
☝️ Na nic nečekejte.
Pokud uslyšíte o možnosti vzniku tornád či o požáru ve vedlejším bytě, řešte situaci okamžitě (umístěte kočky do přepravek atp.). Ať si klidně v přepravce chvilku pobudou zbytečně – furt lepší než to podcenit.
☝️ Sledujte počasí a zprávy. Miluna má sice luxusní záběry tornáda (zde), ale lepší je nestát u okna a konat, už když je možnost tornáda pouze teoretická.

I s nejlepší přípravou se nelze na evakuaci vícero koček 100% připravit…
Vždy ale udělejte svých 100 %.

Aby se kočka cítila v bezpečí i mimo domov

Spousta koček nezvládá takové životní změny vůbec dobře. Vždyť spousta z nich si musí na nové poměry zvykat poprvé v životě. Proto:

 • Pokud můžete, drapněte své onošené tričko – Váš pach či pach domova může být pro kočku uklidňující.
 • Dodržujte časy krmení, pokud je to jen možné – ideálně dodržujte v novém prostředí všechny rutiny, pokud to jde.
 • Můžete vyzkoušet kočičí feromony. Hodit se budou zvláště při cestování (sprej), či při pobytu na bezpečném místě. Více o tématu zde.

Jsem expert na chování a tréning koček, ne evakuaci

Pokusila jsem se ale vyhledat relevantní informace a skloubila je s kočičím chováním – s cílem poskytnout co nejužitečnější informace. Nejsem hasič ani krizový manažer, a ač čerpám z doufám kvalitních zdrojů, stále tento článek berte spíš jako přátelskou radu jiné kočkařky než třeba profesionální hasičky… Vše tedy zkoušíte doslova na vlastní odpovědnost.

Nutno ale podotknout, že mojí parketou je právě příprava koček samotných na tyto události. Uvádím také zdroje pod článkem k dalšímu prostudování.

📓 Z mého blogu:

📓 Další zdroje informací:

 • Hasičský záchranný sbor České republiky [CZE]
  vydal POKYNY PRO OBYVATELSTVO PŘI EVAKUACI. Prostudujte . 😉
 • Centers for Disease Control and Prevention (CDC) [EN]
  Agentura amerického ministerstva zdravotnictví vydala doporučení pro evakuaci zvířat. Z tohoto článku jsem pak čerpala přednostně.
  Dále jsem využila i tento článek.
 • American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) [EN]
  Nezisková organizace pro ochranu zvířat před týráním také vydala skvělý článek s tipy, ze kterého jsem čerpala.
 • Catster.com [EN]
  Článek
  na tomto portálu obsahuje informace nejen o tom, co s kočkou dělat v případě požáru.
 • lifeandcats.com [EN]
  Z tohoto článku jsem čerpala především informace o evakuaci vícero koček.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Evakuace zvířat #2: Jak svoji kočku zachránit před přírodní katastrofou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek