Proč vám kočka ničí sedačku? Když škrabadlo nestačí a škrábe mimo

Ačkoli jsou potíže jako ničení zařízení bytu jsou probírány v článcích a v diskuzích po tisících, dobrých informací je jako šafránu. Ono to totiž s tím škrábáním není tak jednoduché…

Článek vyšel také v časopisu Naše kočky.

Není to jen o drápech

Kočky své drápky rády udržují v perfektní kondici, a předně díky slupování starých vrstev je udržují ostré a zdravé, to jistě víte. Při procesu si však kočka zároveň krásně protáhne páteř a procvičí svaly, včetně svalů prstů, a proto se mu ráda věnuje po probuzení ze spánku. Není pochyb o tom, že se při tom kočka cítí skvěle, a není tajemstvím, že pokud zvíře něco dělá rádo, bývá složitější mu vysvětlit, že to dělat nemá.

Navíc je škrábání zcela normální součástí repertoáru kočky. Motivace pro škrábání však může být i jiná…

Značkování – škrábance jsou nejen vidět, ale i cítit

👉 Kočky jsou mistryněmi v chemické komunikaci. Více se o tom dočtete v článku Feromony pro kočky – vyplatí se?

Kočky s ostatními kočkami komunikují také pomocí pachů a feromonů. Feromony jsou organické molekuly – chemické signály, které živočich produkuje žlázami na povrchu těla, a spolu s pachy je používá ke komunikaci se svým druhem. Jsou produkovány také na kočičích tlapkách.

Takový škrábanec na dobře viditelném místě (ano, často to bývá právě sedačka či rám dveří) potom jiné potenciální kočky z dálky upozorní nejen na to, že dané území již někomu patří, autor se navíc také ujistí, že předá příjemci důležité informace (pohlaví atp.). Komunikovat v nepřítomnosti například pomocí škrábánců je jistě bezpečnější cesta, než si to s jinou kočkou vysvětlovat osobně, a riskovat nepříjemná a ohrožující zranění, což věděl i Zorro ze známých filmových trháků. Zároveň se pomocí svých vlastních značek kočka může v prostředí lépe orientovat.

Důležité: kočky, které obecně velmi ochotně a velmi důkladně značkují (kromě škrábání se to může projevovat např. ustavičným „ojížděním“ věcí či lidí hlavičkou či dokonce značkováním močí), mohou zažívat stres, typicky ten sociální, který může být důsledkem špatných vztahů v kočičí partě, či nejistotou zvířete.

Zdravotní důvody – když škrábání jinde bolí

U nás naštěstí není povolen tzv. „declawing“, neboli chirurgické odstraňování článku prstu s drápkem, které je dodnes v některých zemích kočkám prováděno jako prevence či „rychlé“ řešení tohoto problému. Následkem může být právě bolestivost a pohoda kočky může být obecně snížena.

Za změnami chování mohou stát i zdravotní důvody.

V mé, tedy české, praxi se v souvislosti s bolestí setkávám například se změnami chování u starších či nemocných koček, pro které je často v důsledku degenerativních onemocnění kloubů či kostí nesmírně bolestivé škrábat obvyklé tvrdé a drsné materiály, typicky dřevo či sisal na škrabadle, a preferovaly tedy měkčí povrchy, třebas látku atp.

Důležité: Zdánlivě se také celoživotní potíže můžou „vyřešit“, protože také kočky mohou k stáru od škrábání z těchto důvodů upustit úplně, a to právě z důvodu bolesti. Zkrátka – i zde se vyplatí navštívit veterináře.

Kočky netrestejte

Klíčem k pohodovému soužití lidí a koček je pocit bezpečí a tolerance na obou stranách. Trestem toto všechno můžete zničit, a kočka, která se necítí v bezpečí, špatně prospívá v různých oblastech. Pokud kočka navíc pomocí škrábanců značkuje, pak tak činí právě proto, že se nemusí cítit dobře, a vše tak můžete zhoršit. Trestem pak může být vše, co je kočce nepříjemné. Zároveň může kočka získat averzi vůči určitému místu v případě, že se jí zde budete snažit vlastnoručně ukázat – například chycením její tlapičky a naznačováním škrábání – že má škrábat právě tam.

👉 Více se o tom, proč se kočku nevyplatí trestat dočtete v článku Tresty ve výchově kočky – fungují či ne?

Když nevyhovuje škrabadlo

Jak tedy ale kočku přesvědčit, aby od ničení věcí upustila? Ke každé kočce musíme přistupovat individuálně, obecné rady tedy nemusí na Vaši číču zabrat.

V zásadě jí ale můžete zkusit nabídnout jiné varianty ke škrábání (viz níže) její chování monitorovat a v případě, že se nezlepší, kontaktovat odborníka. Protože když nepochodíte s vylepšenými škrabadly či navýšením jejich počtu, příčina bude nejspíš jinde, než v nedostatečné kvalitě či kvantitě škrabadel.

Co tedy kočce nabídnout?

Důležité: Škrábání je instinktivní věc, proto bychom se instinkty naší kočky měli řídit, co se týče typu škrabadla, místa i použitého materiálu.

Obvykle kočky volí sisal, karton, dřevo či koberec, a škrábou tam kde spí, či při okrajích teritoria (často dveře, …). Ve „vícekočkových“ domácnostech je pak zapotřebí škrabadel dostatek.

Dejte kočce na výběr hned několik materiálů najednou. Škrabadlo také musí být stabilní a bezpečné – a zároveň dost vysoké, aby se kočka mohla pohodlně natáhnout (alespoň 1 metr). Máloco totiž odradí víc, než když si zadřete třísku nebo namelete čumák.

Kočky navíc rády škrábou vertikální i horizontální plochy, tak na to myslete. Škrábání dodatečně podpoříte např. zavěšenou hračkou či ovoněním šantou kočičí, a kočku pak nezapomeňte odměnit mlskou či pochvalou.

👉 Více se o bylinkách pro kočky a jejich využití nejen při škrábání dočtete v článku Kočky v rauši – dopřejte jim tyto rostliny.

No a co když tyto obecné rady nezaberou, anebo jste je již bez úspěchu vyzkoušeli?

Možná má Vaše kočka skutečně speciální přání, případně se může jednat o jinou příčinu, např. když kočka zažívá sociální stres atp., a to již bývá na řešení pěkný oříšek. V tomto případě můžete požádat o pomoc i mě.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.
Vystudovaný odborník na problémové chování koček, více zde.

Proč vám kočka ničí sedačku? Když škrabadlo nestačí a škrábe mimo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek