Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?

Kočka Vám začala močit mimo toaletu, nebo z ničeho nic napadá jiné kočky. Zkrátka, vznikl problém, který zasluhuje řešení, protože takto žít nadále nechcete, případně chcete kočce pomoci žít opět spokojeně. Ovšem jak má člověk vědět, jak s řešením vůbec začít? Kam se podívat a tak dále? A je hned třeba volat odborníkovi, nebo jít nejdřív na veterinu? Nabízím Vám přehledné doporučení, co podniknout!

1️⃣ Veterinář to vždy jistí – jděte tam vždy ✔️

Mnoho, přemnoho kočičích potíží má základ v onemocnění či bolesti kočky. Navíc, než budete zkoušet jiné přístupy, kočka by měla být z pohledu odborníka zdravá – ať neztrácíte čas, a kočku zbytečně dlouho nenecháváte trpět například bolestí.

K veterináři jděte i přesto, že Vám kočka připadá zdravá a v pohodě. Mějte na mysli, že i když mezi sebou můžete mít pevné pouto, či máte s kočkami velké zkušenosti, kočka se obvykle s problémy nechlubí. Nemusí tedy vypadat nemocně, přesto na základě nemoci může jednat.

Tip: Fyzický základ se může lišit případ od případu. Například při nežádoucím močení mimo toaletu přichází do úvahy také bolesti pohybového aparátu. Kočku se tedy vyplatí prošetřit důkladně. Příklad z praxe naleznete v tomto článku:
👉 Z praxe – značkování a močení mimo toaletu lze někdy těžko odlišit 👈

Možná jste díky veterináři přišli třebas na to, že má kočka bolesti, a proto se její chování změnilo. Je tedy velká šance, že se chování po např. odstranění bolesti (pozor, jsou i jiné fyzické příčiny vedoucí k problémům, než bolest) opět upraví. Pokud však ne (kočka se mohla dané chování i naučit, případně potřebuje pomoci pochopit, že je vše již v pořádku), pak doporučuji pokračovat v hledání pomoci dále.

Tip: Pokud máte dané chování kočky na videu či fotografiích, vezměte si je k veterináři či odborníkovi na chování s sebou. Nedoporučuji však nechat kočku například napadat jiné zvíře, jen abyste měli dobrý záběr – v takových případech je lepší se bez videa obejít.

Tip: Veďte si deník – zaznamenejte nejen např. zda kočka ten den močila mimo toaletu, ale také kolikrát a kde. Můžete připojit i poznámku o jiných událostech, které se ten den staly (např. 28.9. Nela močila 4x mimo toaletu, 2x na parapet a 2x na postel. Prala se s Mícou, našla jsem chlupy). Tyto údaje jsou velmi užitečné pro další řešení.

2️⃣ Znáte příčinu? Odstraňte ji 🔍

V mém ideálním světě by lidé řešili problémové chování koček okamžitě s veterinářem, a následně s odborníkem koček bez delších prodlev.

Protože, čím čerstvější problém je, tím větší jsou šance na jeho vyřešení.

Nicméně rozumím, že toto není vždy možné, a respektuji, že to třebas chcete zkusit nejdříve sami. Tento krok tedy lze přeskočit.

🧐 Příklad: Pokud je kočka dle veterináře zdravá, a vzpomněli jste si, že začala močit mimo záchod poté, co jste změnili stelivo. Zkuste tedy vše vrátit do pořádku. Můžete se poradit i se známými či na sociálních sítích, i když toto osobně nedoporučuji (limity tohoto řešení zmiňuji zde). Pokud se však vše velmi brzy nesrovná, nečekejte a pokračujte dále.

Čas je to nejcennější, co máte.

3️⃣ Odborník na chování koček 🐈

Protože na českém trhu existuje možností mnoho, může být složité vybrat si. Když ale zvolíte dobře, je to nejjistější cesta z potíží ven. Proto se neorientujte podle ceny (je to investice do toho, že budete mít Vy i kočka po zbytek života klid), ale raději podle referencí a kvalifikace. Pomůže Vám třebas článek v tabulce níže.

Tip: Pomoc s problémovým chováním koček nabízí poměrně široké spektrum oborů.
S výběrem Vám pomůže tento článek, kde naleznete i plusy a mínusy jednotlivých oborů:
👉 Problémové chování koček – je lepší převýchova, léky či alternativa? Užitečný rozcestník 👈

A kdy je tedy čas na odborníka – vždy, a čím dříve, tím lépe.

Autorka článku vystudovala řešení problémového chování zvířat v zahraničí, a je tedy prvním certifikovaným českým odborníkem. Navštěvuje kočky po celé ČR.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?

8 komentářů u „Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?

 1. Dobrý den, mám 9měs.kočičku a dennodenně mi kádí mimo záchod,už jsem vyčerpaná nevím co s ní. Je kastrovaná a zdravá. Prosím o pomoc,řadu 🙏
  Pavla

 2. Dobrý den, sháním pomoc pro svoje kočičky – mám 2 pohodové, čistotné kočiny, 6 a 7 let. Před 14 dny jsem našla v lese opuštěnou kočičku, krátce po porodu, (koťátka nikde, s naší paní doktorkou jsme se shodly, že je nejspíš neubránila před predátory) vyhublá, vyčerpaná.. odhad 3/4 roku. U paní doktorky jsme byli hned, léčím, krmíme.. zdravotně se zlepšuje. Ale pokusy o socializaci selhávají. Nově příchozí moje původní kočičky napadá. Na lidi je anděl… prosím, poradíte mi, na koho se konkrétně nakontaktovat, kdo se specializuje na chování a agresi, když neznáme původ, podmínky, historii.. nic? Moc děkuji!

  1. Dobrý den,
   takové případy řeším s klienty běžně. Záleží na tom, zda tedy hledáte mě nebo jiného odborníka. Mrkněte na rubriku poradenství: https://kocicipolepsovna.cz/poradenstvi/, kde najdete více informací o tom, jak Vám můžu pomoct.

   S pozdravem
   Kateřina Štiblická,
   certifikovaná kočičí behavioristka

   1. Dobrý den, již jsem Vám poslala žádost přes kontaktník. (Vaše stránky mě přesvědčily, že je to krok správným směrem) Budu se těšit na vstupní konzultaci.

 3. Dobrý den, již jsem Vám poslala žádost přes kontaktník. (Vaše stránky mě přesvědčily, že je to krok správným směrem) Budu se těšit na vstupní konzultaci.

 4. Mám problém s kocourkem 2 roky starým.pri mazlení na mně znenadání zaútočí,, poskrabe mi ruku,a pak mne kousne.hracky ho nezajímají hrát si skoro vůbec nechce.myslim že se nudí je jenom v bytě, ven tady na sídlišti nemůže. Zvažuji pořídit mu ještě jednoho kocourka aby se zabavil.je to dobry napad?je zdravý vykastrovany a pěkně žere,,je trochu mlsny,bývá doma často dlouhé hodiny sám.

  1. Dobrý den, Evo, poradit Vám s takovou potíží v komentářích na základě pár vět by ode mě nebylo zodpovědné. V tomto článku jsem rozebrala vše, co si troufnu takto „na dálku“ k podobným situacím říct. Pokud chcete poradit přímo ode mě, anebo to ideálně začít řešit, bude třeba se objednat na konzultaci. Info o službách zde: https://kocicipolepsovna.cz/poradenstvi/. Díky za pochopení, autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek