Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?

Kočka Vám začala močit mimo toaletu, nebo z ničeho nic napadá jiné kočky. Zkrátka, vznikl problém, který zasluhuje řešení, protože takto žít nadále nechcete, případně chcete kočce pomoci žít opět spokojeně. Ovšem jak má člověk vědět, jak s řešením vůbec začít? Kam se podívat a tak dále? A je hned třeba volat odborníkovi, nebo jít nejdřív na veterinu? Nabízím Vám přehledné doporučení, co podniknout!

1️⃣ Veterinář to vždy jistí – jděte tam vždy ✔️

Mnoho, přemnoho kočičích potíží má základ v onemocnění či bolesti kočky. Navíc, než budete zkoušet jiné přístupy, kočka by měla být z pohledu odborníka zdravá – ať neztrácíte čas, a kočku zbytečně dlouho nenecháváte trpět například bolestí.

K veterináři jděte i přesto, že Vám kočka připadá zdravá a v pohodě. Mějte na mysli, že i když mezi sebou můžete mít pevné pouto, či máte s kočkami velké zkušenosti, kočka se obvykle s problémy nechlubí. Nemusí tedy vypadat nemocně, přesto na základě nemoci může jednat.

Tip: Fyzický základ se může lišit případ od případu. Například při nežádoucím močení mimo toaletu přichází do úvahy také bolesti pohybového aparátu. Kočku se tedy vyplatí prošetřit důkladně. Příklad z praxe naleznete v tomto článku:
👉 Z praxe – značkování a močení mimo toaletu lze někdy těžko odlišit 👈

Možná jste díky veterináři přišli třebas na to, že má kočka bolesti, a proto se její chování změnilo. Je tedy velká šance, že se chování po např. odstranění bolesti (pozor, jsou i jiné fyzické příčiny vedoucí k problémům, než bolest) opět upraví. Pokud však ne (kočka se mohla dané chování i naučit, případně potřebuje pomoci pochopit, že je vše již v pořádku), pak doporučuji pokračovat v hledání pomoci dále.

Tip: Pokud máte dané chování kočky na videu či fotografiích, vezměte si je k veterináři či odborníkovi na chování s sebou. Nedoporučuji však nechat kočku například napadat jiné zvíře, jen abyste měli dobrý záběr – v takových případech je lepší se bez videa obejít.

Tip: Veďte si deník – zaznamenejte nejen např. zda kočka ten den močila mimo toaletu, ale také kolikrát a kde. Můžete připojit i poznámku o jiných událostech, které se ten den staly (např. 28.9. Nela močila 4x mimo toaletu, 2x na parapet a 2x na postel. Prala se s Mícou, našla jsem chlupy). Tyto údaje jsou velmi užitečné pro další řešení.

2️⃣ Znáte příčinu? Odstraňte ji 🔍

V mém ideálním světě by lidé řešili problémové chování koček okamžitě s veterinářem, a následně s odborníkem koček bez delších prodlev.

Protože, čím čerstvější problém je, tím větší jsou šance na jeho vyřešení.

Nicméně rozumím, že toto není vždy možné, a respektuji, že to třebas chcete zkusit nejdříve sami. Tento krok tedy lze přeskočit.

🧐 Příklad: Pokud je kočka dle veterináře zdravá, a vzpomněli jste si, že začala močit mimo záchod poté, co jste změnili stelivo. Zkuste tedy vše vrátit do pořádku. Můžete se poradit i se známými či na sociálních sítích, i když toto osobně nedoporučuji (limity tohoto řešení zmiňuji zde). Pokud se však vše velmi brzy nesrovná, nečekejte a pokračujte dále.

Čas je to nejcennější, co máte.

3️⃣ Odborník na chování koček 🐈

Protože na českém trhu existuje možností mnoho, může být složité vybrat si. Když ale zvolíte dobře, je to nejjistější cesta z potíží ven. Proto se neorientujte podle ceny (je to investice do toho, že budete mít Vy i kočka po zbytek života klid), ale raději podle referencí a kvalifikace. Pomůže Vám třebas článek v tabulce níže.

Tip: Pomoc s problémovým chováním koček nabízí poměrně široké spektrum oborů.
S výběrem Vám pomůže tento článek, kde naleznete i plusy a mínusy jednotlivých oborů:
👉 Problémové chování koček – je lepší převýchova, léky či alternativa? Užitečný rozcestník 👈

A kdy je tedy čas na odborníka – vždy, a čím dříve, tím lépe.

Autorka článku vystudovala řešení problémového chování zvířat v zahraničí, a je tedy prvním certifikovaným českým odborníkem. Navštěvuje kočky po celé ČR.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek