Problémové chování koček – je lepší převýchova, léky či alternativa? Užitečný rozcestník

Jaké máte možnosti, když chcete řešit problémové chování koček? A jakou zvolit? V tomto užitečném rozcestníku Vám pomůžu vybrat si službu přímo pro vás.

Hlavním cílem článku je pomoci vám při hledání
té správné cesty pro vás a vaši kočku.

Pokud byste potřebovali vědět, jaký je doporučený postup (aneb kdy navštívit koho) a další dobré tipy, nezapomeňte si přečíst také: Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?

Pokud se potýkáte s kočičím problémem, vybírat můžete mezi:

➡️ medicínským přístupem – veterinář, fyzioterapeut pro zvířata
➡️ odborníky na chování koček – převýchova koček
➡️ alternativními směry – aromaterapie, homeopatie, bylinky a další
➡️ samostudiem aneb zkusím to svépomocí

Pozn. autora: Jednotlivé kategorie mohou být spíše obecné – jednak máme odborníky různého stupně (či odbornosti), a např. alternativní přístupy lze jen těžko vecpat do jedné kolonky. Pochopitelně! Kdyby se Vám však něco nezdálo, napište mi.

➡️ Medicínský přístup – veterináři a další

✔️ Plusy:

 • Není jistě překvapením, že řešení potíží jako např. močení mimo toaletu či agrese koček je nutné předem konzultovat s veterinářem, který vyloučí zdravotní důvody, případně vás zašle k jinému odborníkovi (fyzioterapeut, odborník na chování).
 • Pokud je příčina zdravotní, ušetříte si kolečko po jiných odbornících a rovnou potíže vyřešíte – doporučuji tam zajít vždy, než začnete pátrat dál.
 • Jsou to odborníci na zvířata s diplomem, a jejich rady by tedy přinejmenším neměly ublížit.

Mínusy:

 • Dle mých zkušeností je většina veterinářů schopna podat základní či obecnou radu. Je však otázkou, zda lze všechny potíže řešit jednoduchou radou bez návštěvy prostředí a dlouhodobé spolupráce. Nicméně to, že návštěva veterináře je dobrý začátek, stále platí.

Ideálně se tedy jeví využít toho nejlepšího z obou světů – veterinář a odborník na chování koček toho dokážou více, než sami o sobě. Jeden z těchto příkladů jsou třebas opakované záněty močového měchýře koček, o kterých mluvím v tomto článku.

➡️ Odborníci na chování koček

Psychologií koček, jak je u nás tento obor známý, se u nás i ve světě zabývají různí lidé s různou mírou odbornosti. Mají rozličné přístupy, vzdělání i zkušenosti, či jejich míru. Tato nesourodost přináší benefity i nevýhody:

✔️ Máte na výběr z různých přístupů a osobností.

✔️ Možnost získat různé služby za různé ceny.

❌ Nesourodost ve vzdělání i praxi a tedy potenciálně delší hledání, zároveň není stanoven žádný standard a tak je možné narazit spíše na milovníky, než odborníky.

V případě, že by pro Vás bylo důležité následující:

✔️ Aby měl odborník s doložitelnou praxi i vzdělání v oboru
✔️ Spolupracoval/a s dalšími odborníky, nejčastěji veterináři, když je to na místě
✔️ Řešil/a příčiny, ne jen příznaky
✔️ Navrhoval/a takové řešení, které bude vyhovovat Vašemu životnímu stylu a možnostem
✔️ Abyste stejně jako u veterináře měli svobodu volby – a tedy aby výsledek i to, jakým směrem se vydáte, ale závisel na Vás a Vaší chuti zamakat

A rozumíte, že i tyto služby mohou mít limity:

 • Vyšší cena – pokud hledáte rychlé rady, tzv. zázračné, které jsou zdarma, či člověka, který Vám slíbí, že veškerou otravnou práci udělá za Vás, pak si nejspíš nesedneme.
 • Nikdy nelze 100% zaručit úspěch, ani když se odborník, vy i kočky přetrhnete.

… pak se můžete objednat přímo ke mně 👍. Více v kolonce Služby, či zde v reportáži na ČT1:

➡️ Alternativní přístupy

Protože alternativní přístupy sama nepoužívám, netroufnu si se o nich dlouze rozepisovat. Proto jen zmíním, že alternativní služby pro mazlíčky pak spadají např. do:

 • Aromaterapie (např. Bachovy esence)
 • Bylinky
 • Homeopatie pro zvířata
 • Komunikátoři se zvířaty
 • Energetická léčení různého typu
 • Další (pokud chcete něco dodat či doplnit, napište mi)

Nutným požadavkem při výběru alternativního přístupu je Vaše víra v tyto záležitosti – ač se může dle vyjádření praktikujících zdát, že je skutečně vše vědecky podloženo, vždy tomu tak není. Doporučuji tedy pěstovat kritické myšlení, a být při výběru zdravě skeptičtí.

Spolu s předchozí skupinou sdílí některé plusy a mínusy:

✔️ Máte na výběr z různých přístupů a osobností.

✔️ Možnost získat různé služby za různé ceny.

❌ Nesourodost ve vzdělání i praxi a tedy potenciálně delší hledání, zároveň není stanoven žádný standard a tak je možné narazit spíše na milovníky, než odborníky.

❌ Některé přístupy jsou vědecky obtížně prokazatelné.

➡️ Zkusím to sám/sama

Samostudium

Internet nabízí nekonečné možnosti získávání informací, od videí, různých skupin na sociálních sítích či článků. Také mezi knihami je k nalezení spousta titulů, které slibují návody pro řešení problémového chování koček.

✔️ Plusy:

 • Informace jsou zdarma nebo za malé částky (ve srovnání se službami)
 • Máte na výběr mnoho různých formátů a médií, ze kterých můžete čerpat
 • Sami se vzděláváte – pochopení potíží je klíčem k jejich prevenci i řešení

Mínusy:

 • Opět narážíme na nesourodost ve vzdělání i praxi autorů a tedy potenciálně delší hledání, zároveň není stanoven žádný standard.
 • Pokud to, co se rozhodnete sami aplikovat, nebude úspěšné, můžete „prošvihnout“ dobu, typicky krátce po rozvinutí potíží, během které jsou při správné intervenci snadno řešitelné, či je můžete dokonce zhoršit. Přivolaný odborník má pak již těžké pořízení, pokud je problém již rozjetý příliš.
 • Aplikovat obecné rady na Vaši konkrétní situaci je riskantní, a měli byste to vědět.
  Za svoji kariéru jsem nepoznala dva stejné případy, na které bych aplikovala beze změn jeden přístup. A vůči zázračným radám, nebo těm, které by mohly Vaše zvíře stresovat, již varuji velmi důrazně!
 • Zejména v diskuzích na sociálních sítích se kolikrát dočtete mnoho protichůdných názorů, což souvisí i s předchozím bodem.

Tip: Jako zdroj ověřených informací o kočičím chování i problémech můžete využít i můj blog 👍. Informace, které Vám takto poskytuji, poskytuji z pozice certifikovaného odborníka. Věřím tedy, že na tyto informace se můžete s klidem spolehnout. Jen pro příklad tam najdete:

Využití volně dostupných přípravků pro kočky

Na trhu existuje spousta přípravků pro řešení potíží. Výhody a nevýhody jsou:

✔️ Různé výrobky za různé ceny
✔️ Pokud výrobek zabere, tak toto řešení obvykle bývá nenáročné a pohodlné

❌ Efekt záleží na příčině chování. Případně nemusí být dostatečný.
Pokud například aplikujete zklidňující kapky, avšak kočka se chování nedopouští z důvodu úzkosti, vyhazujete peníze. Toto navíc dokáže rozlišit obvykle pouze odborník.

O feromonech pro kočky jsem také napsala článek:

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Autorka článku vystudovala problémové chování koček a jeho řešení na zahraniční universitě 👩‍🎓 a jezdí pomáhat kočkám po celé ČR.

Problémové chování koček – je lepší převýchova, léky či alternativa? Užitečný rozcestník

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek