Jak souvisí bolest a strach? Když kočka „zlobí“

Bolesti se nikdo živý nevyhne. A ať už se kočka při spánku svalí z parapetu na zem, či když onemocní, měli byste souvislosti mezi strachem a bolestí rozumět. Protože změna chování může přetrvávat i po vyléčení například zranění či akutního onemocnění.

Tento článek vyšel také v časopisu Naše kočky.

Zkušenost na vlastní kůži

Jako malá jsem měla krátké období, kdy mě fascinovala veškerá elektronika. Včetně topinkovače. Mamka správně vytušila, že by to mohl být problém, a tak byla velmi opatrná a vymlouvala mi, abych strkala své malé prstíčky na ty krásné oranžové proužky (rozpáleného kovu) uvnitř. Dávala na mě pozor, a nenechávala mě v místnosti nikdy o samotě.

Stejně jako každé zvířecí mládě jsem v té době netušila, že právě tyto rozpálené kovové dráty mi mohou způsobit bolest a dokonce zranění, naopak mi bylo to teplo, které z topinkovače šlo, z určité vzdálenosti příjemné. A byla jsem strašně zvědavá, a tak když se mamka jednou otočila… tak jsem si prostě sáhla.

Prudká bolest, hrozný úlek a následné martyrium a pláč při chlazení prstíčku proudem ledové vody mě navěky naučilo, že se do topinkovače prostě nesahá.

Dárečky od evoluce – proč to tak máme?

Při našem vývoji v děloze nemohla matka příroda vědět přesně, jak svět venku právě teď vypadá, a jaké výzvy nás tam čekají – jestli nás spíš dupne mamut nebo nás spíš přejede náklaďák. Vyzbrojila nás proto konkrétními balíčky věcí, kterých se budeme prvoplánově bát asi vždy. Lépe řečeno nám – kočkám i lidem – tyto balíčky věnovali naši dávní předci.

Z čeho se tedy vyplatí mít respekt?

Příroda asi vždycky tušila, že třeba bolest neznamená nic dobrého, a tak je třeba se tomu, co nám ji způsobuje, vyhýbat. Kromě bolesti se jedná také třeba o strach z náhlých a hlasitých pronikavých zvuků – proto, když vedle nás náhle spadne váza a roztříští se, nadskočíme. Zbytek však nechala na zkušenostech, neboli na okolním světě, aby nás naučil, na přesně co si musíme dávat pozor.

Dost pravděpodobně mě můj malý incident naučil mnoho o dalších podobných nebezpečích. Náhlá a intenzivní bolest totiž vzbudila můj intenzivní strach, a to si jeden zapamatuje. Určitě bych to ale nedoporučila jako výchovný postup.

Jak strach z bolesti či bolest mění chování kočky?

Bolest v zásadě působí na chování kočky tak, že se prostě vyhýbá určitým zážitkům (například močení ve vlastní toaletě), je více defensivní a podobně. Někdy může být sebeobranná reakce velmi intenzivní, a kočka může např. zaútočit.

Kočku, jejíž chování se náhle změní, se vyplatí vzít k veternáři.

☝️ Více se o náhlých změnách chování a problémech „bez příčiny“ (vždy příčina existuje!) dočtete v tomto článku: Když se chování kočky náhle a z ničeho nic změní k horšímu.

Příklady z praxe

Vliv všech možných fyzických potíží na chování koček vysoce přesahuje jeden článek, a taky bych se dostávala více do oblasti, které rozumí spíš veterinář. Uvedu proto příklady, se kterým mě ohledně chování majitelé koček kontaktují nejčastěji, a na kterém se dá ona souvislost strachu a akutní bolesti dobře ilustrovat. Všichni ale dobře víme, že tím jen škrábeme špičku ledovce.

 • Strach z ohňostrojů:
  Strach z hlasitých a rychle nastupujících zvuků je také zapsán v mozku. Někdy však hlasitý zvuk dokáže kromě této reakce také způsobit doslova fyzickou bolest, čímž se prožitek ještě posiluje…
 • Přenesená agrese:
  Obvykle je tímto pojmem myšlena situace, kdy kočku někdo/něco vyděsí či zraní (například se lekne něčeho za oknem či ve spánku spadne z parapetu), ale ona to špatně vyhodnotí a napadne například opodál sedící kočku, která se situací nemá nic společného. Nemusí ale jít vždy o bolest, stačí prostý úlek…
 • Zvláštní strachy:
  Někdy dokáže bolest způsobit či zkomplikovat i situace, kdy bychom si to nedokázali představit. A nejedná se jen o popsaný příklad s toaletou.
  Musí třebas kočka, která trpí artrózou, utéct před dětskou návštěvou? Pak jí bolest i tělesné napětí mohou zabránit, aby si návštěvu oblíbila, případně se může rovnou začít bát. Příkladů je mnoho, a jen proto, že jste nenašli vysvětlení zde ještě neznamená, že neexistuje!
 • Mnoho dalších.

Nejčastější příklad z praxe – nečistotnost kočky versus bolest

„Moje kočka začala náhle čůrat mimo, navíc jsem v moči druhý den našla trošku krve. Jeli jsme na pohotovost, a kočku pak vyléčili. Měla nějaký zánět. Čůrat na postel už ale potom nepřestala, i když už byla zdravá a podle veta jí nic bolet nemůže.“

Když mi toto klientka sdělila, problém s nečistotností trval již několik týdnů. Vzhledem k historii problému bylo celkem nasnadě, jaká hypotéza je nejpravděpodobnější – čůrat mimo kočka začala z důvodu intenzivní bolesti, která akutní zánět jistě provázela, a následně se mohla začít této bolesti předem obávat, a automaticky proto volila jiná místa (aby se to neopakovalo).

Více se o nečistotnosti koček dočtete v těchto článcích:
👉 Proč Vám kočka čůrá na postel?
👉 Proč značkují i vykastrované kočky?
👉 Záhadné idiopatické záněty močového měchýře koček nejde řešit. Nebo ano? Roli hraje i stres

Proč by ale kočku měla děsit třeba vlastní toaleta, a to třeba i týdny po bolestivém vymočení se? Právě kvůli učení. Zjednodušeně řečeno, averzi si kočka mohla spojit třeba se stěnami okolo toalety, pachem steliva atp., a zkrátka se mohla naučit vyhýbat se určitému kontextu (např. močení v této toaletě a na tomto místě). Toto je jeden z důvodů, proč problém může přetrvávat i po úplném vyřešení fyzických obtíží.

Chcete zjistit jak to řešit?

Ve snaze ušetřit, či pokud si neradi říkáme o pomoc, mnohdy necháváme takové potíže běžet po velmi dlouhou dobu, zatímco nahodile zkoušíme různé postupy (rady přátel), rady z diskuzí na sociálních sítích a podobě. Jakou cestu zvolit Vám napoví tabulka níže.

Jak si s problémy počít se dočtete v těchto článcích:
👉 Řešení problémového chování koček – čím začít a kdy je čas na odborníka?
👉 Problémové chování koček – je lepší převýchova, léky či alternativa? Užitečný rozcestník

Tajit Vám také nebudu, že jsem řešení těchto potíží studovala v zahraničí, a navštěvuji klienty po celé ČR.

Bc. Kateřina Štiblická, MSc.

Jak souvisí bolest a strach? Když kočka „zlobí“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek